Позицията на България да не допуска плащания в рубли е правилна. Не може да се разчита на "Газпром", независимо от отстъпките, които се правят, че няма да предприеме допълнителни действия. Ясно е, че трябва да предприемем стратегия, която да ни осигурява доставки на газ извън "Газпром". Друг въпрос е, как беше информирано обществото за действията на "Булгаргаз", защото можеше да се доставя информация по-активно за това, какви ходове се предприемат, а не да се казва "...правим всичко възможно, бъдете спокойни, газ има". Това заяви енергийният експерт Антон Иванов.
По думите му, не можем да бъдем никак спокойни, защото цените се променят драстично и ние трябва да имаме усещането поне за споделена отговорност.
"Един от медийните проблеми е, че се представят твърдения за цените на газа, които не са на база реални данни, а са позиции. "Булгаргаз" трябваше ясно да определи стратегията си на кои платформи ще се търсят доставки на газ, за да е ясно на анализаторите какви нива да очакваме. Сега това не е ясно и се появяват всички спекулации на тема цени на природния газ".
Иванов предположи, че цените на природния газ ще се повишат до нивата на Европа. Бизнесът трябва да потърси алтернативи на доставчици на газ по-активно извън "Булгаргаз". При положение, че като доставчик, той изпитва обективни затруднения за газ на ниски цени и след като има възможност на пазарите на газ да се правят доставки на база на двустранни договори с търговци на по-ниски цени, отколкото "Булгаргаз" може да договори, е необяснимо защо индустрията търси непрекъснато закрилата на държавата.
Иванов предупреди за възможността, ако никой от големите консуматори в страната не предприеме действия за алтернативни доставки на газ, да се стигнен до ограничителен режим на консумация в студените зимни месеци.
"Европейската икономика ще страда от политическата конфронтация, но този риск вече се оценява и се калкулира във веригите на доставки. Въпреки че едно петролно ембарго ще бъде обявено в средата на май, то ще бъде с дълъг период на приложение и ще обхване цялата година. Това няма да бъде някаква рязка стъпка, а част от общата политика на ЕС много ускорено да приключи с доставки на фосилни горива от Русия и въобще - от използването им".
Войната в Украйна изостри темата за сигурността на доставките и възможностите да се прогнозира ценово производството на енергийните ресурси, бе категоричен енергийният експерт. Той предупреди да се подготвим за една доста по-тежка ситуация с цените на енергията.
Като причина за ситуацията Антон Иванов посочи липсата на цялостна енергийна стратегия за страната.
Интервюто - змуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..