Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата с газа е възможност да поправим исторически грешки

Възможността за поток на газ от Гърция към България е окуражително събитие, но не трябва да ни успокоява в дългосрочен план. Сега е важно да се доставят повече количества в хранилищата, за да се подготвим за зимата, каза по повод строителството на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, в който и българската "Булгартрансгаз" има участие, Констанца Рангелова - старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

По думите й България може изцяло да се откаже от руския газ, дори само заради малкото си потребление в сравнение с другите европейски страни. Все пак рискът да купиваме руски, но от друг доставчик съществува, каза експертът, но направи утговорка, че прякото договаряне не винаги е най- изгодното като цена. Има моменти, когато цената по дългосрочния договор е неизгодна спрямо тази на международните пазари. 

Русия винаги е използвала газа като геополитическо оръжие и опит за дестабилизация на целия ЕС. Когато става дума за партньор, който целенасочено подкопава не само енергийната, но и национална сигурност на европейските държави, важно е възможно най- бързо да спрем тази зависимост. 

Да, ще ни бъде трудно 1- 2 години, но след тях ще сме в много по- добра позиция в бъдеще. На Русия ще й е трудно в следващите 15 - 20 години. 

Констанца Рангелова прогнозира, че следващите цени, които ще договори България едва ли ща са по- ниски от сегашните, освен ако това не стане по линия на политическа подкрепа от държавите - износителки.

По отношение на намерението ЕС да се откаже от руския петрол до края на годината, тя смята, че това е лесно постижимо за България, защото имаме излаз на море и танкери до тук могат да стигат от много страни. Ако се наложат санкции, "Лукойл" ще бъде длъжен да намери алтернативи, поясни Рангелова.

Според нея кризата е възможност да осъзнаем историческите грешки, които сме направили и да започнем да градим едно по- сигурно бъдеще.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50