Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери.
На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние.
Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Това отваря пътя към създаването на други радиоустройства, позволяващи практическо използване на радиовълните.
Както историята разказва, от една зала на университетската сграда инж. Попов изпраща в друга зала думите "Хайнрих Херц", които председателят на дружеството написва на черната дъска. Именно това, че не само са излъчвани радиовълни, а чрез тях е предадена информация, е основата на претенцията Попов да се сочи за откривател на радиото.
През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите.
България е сред първите държави, в които радиото започва да се развива. Съобщения се предават още през Балканската война, а 20 години по-късно радиоапаратите стават част от бита. Но при едно условие. За всеки радиоприемник се е издавало разрешително от пощенските и телеграфните станции, за да може той да бъде закупен и да бъде инсталиран в дома.
Още от своето създаване радиото се доказва като най-бързото, най-доброто и най-достъпното средство за социално общуване. Радиовълните преодоляват границите, разстоянията и свободно достигат до всеки и навсякъде.
Днес, дори след бума на новите средства за комуникация, радиото остава важен източник на информация. То ни помага всеки път, когато имаме нужда от разтоварване, като ни дава хубава музика. Радиото е медията, без която не можем, която завинаги промени общуването между хората. Независимо кога, как и къде слушаме радио – сутрин преди работа; докато пътуваме; със стария транзистор; през компютъра или телефона си; вкъщи или в колата си - радиото неизменно е част от нашето ежедневие.
На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) днес утвърди цените на електрическата енергия за бита, на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите на комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и на премиите на производителите от възобновяеми източници, считано от 1 януари...
С 4% поскъпва питейната вода от днес в Пловдив, реши Комисията за енергийно и водно регулиране на свое заседание на 19 декември миналата година. Пловдив е сред осемте града в страната, които ще плащат над 5 лв. за кубик вода. С увеличението кубически метър вода ще струва 3,56 лв. Това увеличение на цената е одобрено още през 2022-ра..
Момиченце е първото бебе за 2025 година в Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Св. Георги“. Бебето е дошло на бял свят в 8.55 ч. след нормално раждане. То тежи 3180 грама, при ръст от 51 см. Момиченцето е второ дете в семейството на 29-годишната майка. От болницата допълват, че около 200 души са преминали през Спешното отделение..
По традиция Пловдив отбеляза настъпването на Новата година с празнична програма на площад „Стефан Стамболов”. Десетки хора се насладиха на събитието, което продължи около 4 часа . Точно в полунощ празнуващите се радваха на зрелищна заря и се включиха в традиционното хоро с танцьорите от Фолклорен ансамбъл "Тракия" . Хората си пожелаха традиционно..
Стотици жители на Пазарджик посрещнаха Новата година на площад „Константин Величков“. Старата година бе изпратена с впечатляващо светлинно шоу, а в първите минути на 2025-та година рекордно дълго хоро изпълни централната част на града. Жителите на Пазарджик се поздравиха и си пожелаха мир, здраве, щастие, любов на всички. А украинци, дошли на..