Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петрол на пазара има, но цените и несигурността са високи

"Българска петролна и газова асоциация", която обединява най-големите търговци на горива, вкл. и българската рафинерия, изцяло подкрепя позицията, че ако има дерогация за петрола за някои страни, България трябва също да бъде включена. До този момент ЕС базира решението си за по-дълъг срок,  по отношение забраната за внос на руски суров петрол за Унгария, Словакия и Чехия на базата на това, че те са вътрешни държави без излаз на море и се снабдяват изцяло по море по тръбопровод с руски суров петрол. Идеята беше, че България, която граничи с Черно море, може да се снабдява и от алтернативни източници. Това обаче е много трудно и би направило снабдяването със суров петрол за българската рафинерия изключително тежко". Това заяви изпълнителният директор на асоциацията Андрей Делчев.

Той посочи за твърдението си  няколко причини. "Доставката на суров претрол в момента се извършва регулярно от пристанище Новоросийск чрез танкери между 50 и 100 000 тона. Може да бъде предвидено докога ще стигне горивото. Логистиката е ясна от години. Докато, ако внасяме горива от трети държави през Черно море, това трябва да стане задължително през Босфора, който е труден за преминаване, особено от танкери. От далечни дестинации петролът би следвало да се кара с големи танкери около 100 000 тона, за които  преминаването е по-скъпо, застраховките са по-високи, несигурността кога ще стигне стоката до българския завод също е голяма. На практика няма алтернативни варианти за снабдяване със суров петрол, за да работи рафинерията в Бургас регулярно".

По думите на Делчев, у нас се спекулира с това, дали единствената рафинерия у нас може да работи изцяло с чужд петрол. От технологична гледна точка, вероятно може и при различни миксове, но чисто икономически рафинерията не може да разчита на регулярни доставки. Още повече, че цените биха били такива, че горивата на практика биха били непродаваеми за българския пазар, подчерта Делчев. 

Делчев заяви още, че преди три месеца 3 лв. цена за гориво е изглеждала непосилно висока, а сега тя е реалистична.

"В контекста на несигурността и войната цените на петрола и крайните продукти вървят нагоре. Само за последния месец  увеличението е около 5%, което е много. И в момента тези цени вече водят до сътресения в транспорта, доставките, цените са недостъпни за българския стандарт и това се отразява и на оборота на бензиностанциите, на оборота на дребно на горива, нещата не са добри".

Според Делчев, ако приемем, че спира доставката на руски суров петрол, България трябва да търси два варианта за снабдяване с горива. "Единият е алтернативи за снабдяване със суров петрол, така, че рафинерията да работи, а другият, ако задължителните резерви бъдат освободени и се изчерпят търговските резерви - снабдяване с горива от съседни държави. Петрол има  на пазара има - Северна Африка, Арабските емирства, Саудитска Арабия, но цените биха били много по-високи и транспортът - много по-несигурен".

Снабдяването със суров петрол през рафинерията е тежък и скъп процес и затова настояването на българското  Правителство за дерогация по отношение на сроковете за забрана за внос на руски суров петрол са изцяло обосновани, бе категоричен  Делчев.

Чуйте повече от звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15