Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раждаемостта и смъртността в област Пловдив растат

| обновено на 12.05.22 в 11:51

По- висока раждаемост, но и по- висока смъртност в Пловдив и областта отчита Преброяване 2021-ва година. Миналия септември са преброени 625 183-ма жители на града и региона като текущите данни на Регионалното статистическо бюро показват, че броят им е с около 37 хиляди души  повече.

Коефициентът на раждаемостта в област Пловдив е 9,3% и е  малко по-висок от средния за България с близо процент. Увеличава се средната възраст на майката при раждане като тя е почти 29 години. Над 57% от новородените са извънбрачни деца. Статистиката отчита още, че се увеличават сключените бракове, както и разводите.

През 2021 г. броят на починалите е 13 692 души, като в сравнение с 2020 година броят им е нараснал с  2 123 души. Естественият прираст на населението в Пловдив и областта е отрицателен, в резултат на което населението на областта непрекъснато намалява. През миналата година естественият прираст е минус 7 480 души. 

Равнището на общата смъртност в област Пловдив е по-ниско с 1.1 от средното за страната. И през миналата година миграционния поток от селата към града е по- голям, отколкото към по- малките населени места. Близо 13 хиляди души са се преселили в Пловдив през миналата година. Областите с най-големи миграционни потоци са  Пловдив и София  – 9.1%, следват Пазарджик и Смолян - по 5.2%, Хасково - 4.5% и Стара Загора - 4.4%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Смолян няма да закриват паралелки в елитните гимназии

Министърът на образованието и науката  се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..

публикувано на 07.02.25 в 16:51

Уволняват шефа на "Екобус", заменят го с по- подготвен човек

Кметът на Пловдив  предлага управителят на Екобус   Илко Търпов да бъде освободен от поста си в интерес на работата.  Общинското дружеството бе създадено през май 2022-ра година в мандата на бившия кмет Здравко Димитров и трябваше да закупи по програми, финансирани от ЕС електробуси, които да са част от градския транспорт.  Търпов е начело..

публикувано на 07.02.25 в 15:01

Директорът на Американския еврейски комитет посети Пловдив

Кметът Костадин Димитров посрещна в Пловдив изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис. Той е на посещение в страната по повод представянето на българското издание на своята книга „На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество“. По време на срещата двамата са обсъдили възможностите за привличане на..

публикувано на 07.02.25 в 14:48

Защитават с проект правата на жените в ромските общности

Проект за правата на жените в ромските общности  се изпълнява в четири общини в Пловдивска област.  За изпълнението му социалната  фондация „Инди Рома 97“ получава  европейско финасиране от близо 90 хил. лв. Целта е да се преодолеят половите стереотипи сред ромското население в селските райони и маргинализираните общности в общините Куклен,..

публикувано на 07.02.25 в 14:23

Двойно повече вертолети за гасене на пожари ще има тази година ВВС

Военновъздушните сили ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев от "Възраждане".  Министърът припомни, че с решение на Министерския съвет от юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за..

публикувано на 07.02.25 в 14:15