Екип от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив с ръководител учителката по история Ралица Димитрова спечели първа награда в Националното историческо състезание на МОН „Места и памет“. Тимът участва в надпреварата за трета поредна година. И за пореден път печели приз. Този път с проекта си „Шоколадовото сърце на Пловдив“ по темата „Икономическият живот на българските евреи преди и след Закона за защита на нацията 1941 година“.
Сърцето на темата
Ако пътуваш от Центъра към Кършияка в Пловдив през Моста на Герджика, точно преди да се качиш на него, ще си заобиколен от жилищни сгради с магазини на партера им. Преди 80 години точно вляво преди моста, обаче, на ул. „Янко Сакъзов“ се е намирала Шоколадовата фабрика „Нисим Авдала и синове“. На мястото, където българският евреин Нисим Авдала е управлявал бизнеса си, днес е хранителен магазин. Под цъфналите рози в двора му Ралица Димитрова разказва, че темата от тазгодишния конкурс първоначално я разколебава за участие.
"Тя със сигурност е предизвикателство дори за студенти и изследователи. Най-интересното, което видяхме, когато ни събраха да разяснят проекта и ни дадоха библиография беше, че всъщност за Пловдив изобщо липсват споменати архивни единици от архива. Това много ни жегна по пловдивски, защото тук има много книги. Четохме много, научихме много истории на евреи, но решихме, че трябва да се концентрираме върху някакво предприятие, ако има такова. Тогава на помощ дойде моят баща, който ми каза - "Абе защо не погледнете какво има за шоколадовата фабрика на Авдала?". И това беше нишката, която започнахме заедно да разплитаме" - разказва учителката.
Деветокласничката Деница Велева прекарва часове над историческите свидетелства за времето. Впечатлена от размаха на бизнеса, тя дава и името на проекта – „Шоколадовото сърце на Пловдив“. В дните когато то е туптяло силно край Марица, всеки дом наоколо е работил по изделията на фабриката по поръчка на предприемчивия евреин.
С началото на Втората световна война и особено след приемането на Закона за защита на нацията у нас всичко започва да се променя за евреите, в това число за него и семейството му. "Този закон, всъщност, съкращава работниците, съкращава производството им, иззема собствеността им и фабриката е трябвало да затвори" - обяснява Деница.
Историята не познава условно наклонение
Ако не е бил Законът за защита на нацията, а впоследствие и национализацията - вероятно и сега при моста на Герджика щеше да е Школадовото сърце на Пловдив, допуска Ралица Димитрова. Историята, обаче, условно наклонение не познава. Само факти, според които шоколадовото сърце на Пловдив остава главно в спомена на най-възрастните пловдивчани.
Днес в проекта на Хуманитарната гимнзазия то сякаш започва отново да бие. За това помагат и още две ученички - Кристин Николова и Кристина Въчкова, библиотекарката в училището Дона Иванова и сътрудничеството с Читалище "Шалом".
Уроците от проекта
За ръководителката на проекта Ралица Димитрова наградата е успех за ученците, успех от гледна точка да ги запали да разберат за истинската същност на историята. А Деница Велева признава, че освен историческите познания, темата я е провокирала да търси отговори на въпроси за обществените и човешките взаимоотношения, за справедливостта.
"Разбрах, че наистина не трябва да се делят хората заради религията, която изповядват, заради произхода им. Започнах да се питам какво е това справедливост, защото в един момент целият живот на човек може да се обърне заради вижданията на някой друг и заради това, че той смята, че си нещо под него." - казва момичето.
След признанието от Министерството на образованието и науката за екипа, работил по „Шоколадовото сърце на Пловдив", предстои най-сладкото – да получи наградата си. След нея, обаче, е ясно, че веднъж запален, интересът към местата, които връщат паметта ни, няма как да се стопи. Може само да се разпалва. С проучването и разказването на нови истории от архивите на живота в Пловдив.
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..