Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 50 семейства от Украйна ще приема Белодробна болница

53 украински семейства могат да бъдат настанени в стаи в бившата Белодробна болница в Пловдив. Сградата се подготвя за център за временно настаняване, за да приема на хората, бягащи от войната. Вторият етаж е готов на 85 %, работи се и по третия етаж, като се очаква обновяването на стаите да приключи до края на месеца, каза в интервю за програма „Точно днес“ на Радио Пловдив  заместник-кметът с ресор младежки дейности и социална политика  Георги Титюков. 

Всяка от стаите ще бъде с три легла, дарени са и двуетажни легла, за да бъдат подслонени и семейства с повече деца. Монтирани са перални машини, очаква се дарение и от готварски печки, допълни Титюков.

В работата по обновяването на старата сграда се включват доброволци, организирани от украинци, които живеят от години у нас. С работа и материали помагат и служителите на общинските предприятия „Жилфонд“, „Чистота“, „Градини и паркове“ и „Дезинфекционна станция“.

Има необходимост от бял латекс и 4-5 бойлера, каза още Титюков и анонсира, че поредната акция по обновяването на сградата с боядисване, обзавеждане и смяна на ВиК тръби, ще се проведе на 24 май от 10 до 15 часа.

Над 101 хил. са украинците,  влезли и останали в страната от началото на войната, а в Пловдив,  по данни на полицейската служба „Миграция“ има около 2 000 души. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34