Да бъде възстановен паметник на благодетеля на Пловдив Димитър Кудоглу предлага кметът Здравко Димитров на Общинския съвет. Паметникът на Кудоглу е бил в Цар-Симеоновата градина. През тази година се навършват 160 години от рождението на Кудоглу, обявен за почетен гражданин на Пловдив през 1927 година.
През 1927 година Кудоглу създава в Пловдив здравно заведение от диспансерен тип /бившата Белодробна болница/, в което бедните да се лекуват безплатно от туберкулоза, детски и венерически болести. Затова той привлича най- добрите лекари в страната, купува една от най- престижните сгради в Пловдив на сегашния пл. "Централен" и осигурява оборудването на Дома на благотворителностт и народното здраве , който носи неговото име. До 1944-та година дарението му възлиза на 41 милиона лева и остава най- голямото в българското здравеопазване. Кудоглу дарява на Пловдив и два тютюневи склада.
След 44-та година делото му е осъдено на забрава, фондацията и създаденото от него здравно заведение са закрити, а бюст паметникът му в градината демонтиран.
През 2010 година Общинският съвет взе решение за поставянето на бюст – паметник на дарителя, но проектът на скулптура Николай Савов бе отхвърлен от МК.
Новата кампания за поставяне на паметен знак на Димитър Кудоглу е на неговите наследници и на общината. Възстановяването на бюст – паметника няма да бъде на мястото, където е бил поставен, защото през годините там е бил паметникът на Петър Ченгелов, а в момента там е фигурата на патриарх Кирил.
Предложението е той да бъде поставен в Югоизточния край на градината, като наследниците на Димитър Кудоглу ще финансират изготвянето на проекта, както и възстановяването му.
Предложението ще се гласува на сесията на Общинския съвет в четвъртък.Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..