Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма опасност от пандемия от маймунска шарка

Държавите, които обявяват триседмична карантина, са тези, в които има описани случаи на маймунска шарка. Все пак говорим за не повече от 150 случая. Притеснителното е, че за период от 10 дни тези случаи възникнаха в много голям спектър от 15 държави. 

Тоза заяви пред Радио Пловдив д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн.

Той подчерта, че самото заболяване маймунска шарка не е толкова заразно, колкото COVID-19 или обикновената шарка морбили. Според него, обществото реагира малко по - чувствително.

Маймунската шарка е разновидност на едрата шарка. Това е неприятно заболяване със смъртност до 5% в този вариант.

Не мисля, че има опаснст от пандемия на този етап, прекалено малко са случаите, коментира д-р Илиев.

Той посочи, че случаите до голяма степен се свързват с мъже, които са имали сексуален контакт с други мъже. По думите на лекаря, има т. нар. „изплъзване" на случаи. Това са случаи, които много бързо ще бъдат проконтролирани. 

Има два варианта на маймунската шарка - единият е централноафрикански, който е малко по - опасен, но тука не става дума за него. Западноафриканският е по - лек вариант. 

Мистериозният хепатит сред децата

Д-р Аспарух Илиев обърна внимание, че този хепатит възниква в кратък период от време по един много нетипичен начин сред много деца. Протичането на заболяването е много тежко - около 10% от децата с този проблем са имали нужда от чернодробна транспрантация. 

При около половината от децата се наблюдава една разновидност на аденовирус, заяви лекарят. 

Засега няма категорично становище за какво става дума. Остава една загадка.

Като цяло може би е свързан с някои неизвестни фактори от околната среда, коментира д-р Илиев. 

Отиде ли си Ковид-19

Типично за сезона Ковид-19 е намалял в цял свят. В повечето западни държави има добро ваксинационно покритие.

Не би трябвало да има прпоблеми и през есента и зимата в западните държави.

В България е по - различно, заради малкото ваксинирани хора.

Интервюто на Елена Крушкова с д-р Аспарух Илиев е в звуковия файл. 

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на..

публикувано на 23.07.24 в 10:24

Няма шанс за правителство с трети мандат, ще има избори

Президентът Румен Радев е изправен пред много сложно решение. Затова смятам, че той ще връчи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на БСП. Това заяви в инетрвю за Радио Пловдив политологът и университетски преподавател доцент Татяна Буруджиев. Тя подчерта, че хората, които се явяват на избори търсят доверието на..

публикувано на 23.07.24 в 09:52

Продължава да има повече от 1 пожар на ден в "Столипиново"

Последните огнища на пожари в Пловдивска област са угасени към днешна дата. Последните 2 дни са доста по-спокойни, за разлика от предходните дни, съобщи в предаването "Точно днес" директорът на пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов . Той разказа, че са имали над 50 сигнала за пожари за денонощие, докато след падналите валежи те са спаднали..

публикувано на 23.07.24 в 09:00

"Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон?

Язовир „Пясъчник“ драстично намалява обема си, поради което рибата в него измира и това може да доведе до екологична катастрофа, алармират от Риболовното сдружение „Олимпик 2002“.   При капацитет от над 200 кубически метра, в язовирасега има едва 14 кубичиски метра вода. В писмо до министъра на екологията и до пловдиските поделения на..

публикувано на 22.07.24 в 11:25

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови..

публикувано на 22.07.24 в 10:50