Инж. Даниела Бакларова обясни, че причините за повишено съдържание на манган в питейните води на Брестовица са две. Първата е наличие на манганосъдържащи минерали в колектора на подземните води.
И втората, по-вероятна причина, е взаимодействието на подземните води в режим на експлоатация на водовземните съоръжения от ПС „Брестовица – Кадиево“ с водите на р. Въча в участъка на образувалия се в непосредствена близост остров, разделящ реката на две. Там се задържат отпадъци, паднали дървета, предполагащи развитие на гнилостни процеси и натрупване на утайки, съдържащи манган.
Затова единственото решение е ВиК да изгради пречиствателна станция.
Проблемът със замърсяването с манган на реките Марица и Въча е изследван още 70 - те години на миналия век в няколко града и затова се стигало до ликвидиране на кладенци, с цел да се реши мангановото замърсяване на водовземните съоръжения, водоснабдяващи Пловдив, изградени в терасните отложения на р. Марица.
Кметът на с. Кадиево заяви, че нито тя, нито сдружението за Брестовица са били поканени на днешната среща. Освен това отрече, че общината не почиства отводнителните шахти и затова се наводнява пространството под моста.
Преди две години ВиК-Пловдив създаде експертна комисия, която да разкрие откъде идва замърсяването с манган на питейната вода на Брестовица. Комисията още тогава излезе със становище, че е необходимо да бъдат направени три дублажа в съществуващата водоснабдитлна зона на Брестовица при река Въча до землището на село Кадиево. Това припомни пред Радио Пловдив говорителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. Той подчерта, че водното дружество подава чиста вода към Брестовица, но във водопроводните тръби има наслоен манган. При авария манганът се отделя от тръбите, а не от водоизточника.
Трайното решение на проблема е цялостна подмяна на водопроводната система на Брестовица. Това обаче може да стане само с финансиране от държавата, тъй като не е по силите нито на Водното дружество в Пловдив, нито на община „Родопи“, категоричен е Антон Гълъбов.
Той коментира и позицията на МВЕЦ-Кадиево, че единственото решение е ВиК да изгради пречиствателна станция. По думите на Антон Гълъбов това не е устойчиво и трайно, а временно решение и освен това не е рентабилно. Това би струвало над половин милион лева, с които ВиК-Пловдив не разполага, категоричен е Антон Гълъбов.
Да чуем още от разговора с него:
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..