Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стейдж Парк на Младежкия хълм концентрира артсъбития

Нова събитийна зона в Пловдив в подножието на Младежкия хълм дава пространство за културни и артсъбития през цялото лято, есента и по време на Коледните празници до 7 януари. 

На площ от 20 дка, зад бензиностанцията на Младежкия хълм ще функционират 7 сцени, няколко изложбени площи и от 18 до 60 павилиона на различни занаятчии, които ще обособят търговска пешеходна зона – съобщи Стефан Горанов, председател на Творческия комплекс „Инкубатор“ и реализатор на идеята за изграждането на „Пловдив Стейдж Парк“ в подножието на Джендем тепе.

Намерението на Горанов е да се създаде „Мобилна творческа мрежа за култура и изкуство“ със своеобразно творческо турне, в което артисти и занаятчии ще гостуват в 4 по-малки населени места в страната – Копривщица, Батак, Нова Загора и Асеновград.

По този начин ние ще поканим местните творци и занаятчии да се включат в нашето събитие, за да покажат пред местните хора своите продукти“ – обясни Горанов, който допълни, че артпространството ще гостува и в няколко квартала на Пловдив, включително Столипиново и Коматево.

Така се реализира нашата идея за децентрализация в сферата на културата. Ние ще показваме изкуство не само в центъра на града, а ще гостуваме по кварталите и ще го „доставяме“, така да се каже, пред вратата на хората“ – допълни заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.

Няколкогодишни участници в занаятчийските работилници в квартал „Капана“ обещаха, че скоро ще се впишат в новото артпространство. Сред тях бяха автори на плетени от вълна играчки, на изработка на манистени гривни и на портфейли и други кожени изделия.

Първите събития през юни ще бъдат ученически работилници и изложби, като впоследствие през лятото ще заработят сцените, галериите и павилионите – допълни Горанов, като добави, че официалното откриване на „Пловдив Стейдж Парк“ ще бъде през август.

Всеки творец или творчески състав може да се включи за участие в това артпространство, като кандидатства на уебсайта на Инкубатор.бг.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31

Карлово показва шедьоври Никола Танев

Художествената галерия в Карлово показва 16 шедьовъра на Никола Танев по повод рождения ден на Левски и празника на града 18 юли. Сред картините, съхранявани във фонда на галерията, има рисунки – смесена техника и платна с маслени бои, изобразяващи карловски улици и пейзажи от 20-те и 30-те години на ХХ век. Експозицията „С четка и..

публикувано на 11.07.24 в 10:24

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13