Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зърното в България в момента е в търговците, не в производителите

Няма опасност от продоволствена криза

Людмил Работов: Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Людмил Работов

Дъждовете със стопанско значение, които очакваме, пряко ще засегнат добивите и от тях ще зависи качеството на реколтата. Нейното прибиране ще започне в близките дни през юни. 

В Пловдивския регион и като цяло в Южна България липсата на дъжд осезаемо се усеща. Културите започват да страдат и има места, където вече са засегнати ечемичените посеви. Оттук-нататък ще тръгнат и рапицата, пшеницата, слънчагледът, които също се мъчат от липсата на дъжд. А без поливане царевицата е обречена на гибел.

Това заяви пред Радио Пловдив Людмил Работов, заместник – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на пловдивската им структура.

Зърнената реколта 

От бранша се надяват да достигнат нивата на добивите от миналата година. Това обаче ще стане, ако се изпълни прогнозата за очаквани валежи.

Ако паднат дъждове от порядъка на 10 - 15 - 20 л/кв.м., ще успеем да догоним нивата на миналогодишната реколта, заяви Работов.

Цените на зърното 

На цените не можем да влияем, обясни зърнопроизводителят. По думите му, по - голямата част от произвежданата продукция - пшеница, рапица, ечемик, царевица - са борсови стоки. 

Нямам как да кажа какви ще са цените. Предполагам, че цените на световните борси донякъде ще се запазят и така ще избегнем покачването на себестойността на продукцията като цяло, каза Роботов.

Той припомни, че четири - пет пъти са се увеличили цените на торовете, два пъти са се вдигнали цените на горивата, а рентите ще се увеличат поне два пъти заради цената на пшеницата.

Няма опасност от продоволствена криза 

Приблизително 6 - 7 млн. тона е годишното производство на пшеница в България. 

Потреблението е 1,5 млн. тона за производството на хляб, фуражи и семена за следващата година.

Така че, не би трябвало България като цяло да зависи от международния дефицит на пшеница.

Всички преработватели имат достатъчно складови бази и достатъчно навреме участват в изкупуването на пшеницата. 

В Южна България почти няма складове, а големите преработватели изкупуват продукцията по време на жътва, съхраняват я и договарят цени. 

Така се осигурява продоволствието за бъдещите периоди за произдовдството на брашно и хляб, обясни Людмил Работов. 

Той припомни, че още от месец март започна кампания за осигуряване на продоволствената сигурност на държавата, но до  момента още нищо не е направено. 

Тогава търгнаха и смешни публикации в медиите, че едва ли не България ще остане без жито.

Напротив, жито в складовете на производителите почти няма. С тая кампания, която държавата обяви, че ще изкупува зърно, масово търговците успяха да го изкупят преди държавата.

Реално сега зърното, което е останало в България е в търговците, не е в производителите.

Цената на хляба

Всяка изкуствена интервенция на стоки и пазари неминуемо ще увеличи цените, категоричен е зърнопроизводителят. 

Търговците на зърно могат да осигурят нужните количества за държавния резерв, смята Людмил Работов. 

Според него, държавата трябва да изкупува зърното на борсови цени, иначе няма логика - фермерите не могат да продават под себестойност, тъй като ще фалират.

Помощ ще е, ако държавата осигури по - поносими цени на торовете, посочи пловдивският зърнопроизводител.

Интервюто на Неда Велкова с Людмил Работов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12

Седем пъти са завишени нормите за ФПЧ във въздуха над Пловдив

Значително превишаване на нормите на фини прахови частици е регистрирано във въздуха в Пловдив, съобщи заместник-кметът по екология и здравеопазване в Община Пловдив Иван Стоянов, който и в момента е на мястото на пожара в Цалапица. Данните от измерванията на мобилните станции показват концентрация от 350 mg/m³ ФПЧ 10, съобщават от община..

обновено на 02.08.24 в 11:44

Димът от сметището край Цалапица обгази Пловдив

Има превишаване на нормата на фините прахови частици във въздуха на Пловдив и Стамболийски, съобщи   областният управител проф. Христина Янчева . Причината е горящото втори ден сметище край Цалапица. "При норма 50 единици фините прахови частици са 70 единици", съобщи проф. Янчева по данни на РИОСВ към 8 часа, като уточни, че останалите показатели..

обновено на 02.08.24 в 11:23

Общинските съветници имат право да поискат моята оставка

Управителят на общинско дружество „Екобус“ Илко Търпов заяви в интервю за Радио Пловдив, че общинските съветници имат право да искат неговата оставка. Повод за неговите думи стана приетият вчера финансов отчет на дружеството за 2023 година, от който е видно, че натрупаните общи загуби към момента, са в размер на 137 хиляди лева, като само за..

публикувано на 02.08.24 в 10:52

Да не допуснем България да бъде засмукана в турбулентния свят

"Ако говорим за съставяне на някакво мнозинство или на Правителство, шансовете са нулеви. Всичко, което предстои да наблюдаваме към момента, са движения насочени основно към реклама колко сме национално отговорни. Това се отнася за всички партии, а не само за ИТН. И математически, и политически не е възможно съставянето на управление в рамките на..

публикувано на 01.08.24 в 10:18