„Венците и цветята, които ще бъдат поднесени пред паметника на Христо Ботев, може би ще бъдат най-скромният и най-истински израз на народното преклонение и почит към делото на всички тези, които отдадоха младостта си, силите си и дори живота си, за да я има майка България на този ветровит кръстопът, въпреки превратностите на времето". Това каза Ася Николова - директор на Националния музей "Христо Ботев" - Калофер.
По думите й, всеки един от нас в Деня на Ботев трябва да чуе звука на собствената си камбана, била тя малка или голяма, и да се попита поне за секунда какво прави самият той за собствената си родина. Думите на Ботев "Работете, братя, работете, сега му е времето" трябва да приемаме като опит да си зададем въпроса дали добре вършим своята работа, както са ни завещали предците, за да допринесем и ние с нещо за Родината.
"Само отделният човек не може да свърши нищо, но когато сме единни, можем да вършим чудеса. Това са доказали предците ни!"
Николова заяви още, че днес сме много далече от онази епоха, за да могат младите да осъзнаят защо жертвоготовността е била водещата идея в живота на тези хора. Ботев е бил само на 28 години, когато е написал най-огнените си статии, гениалните си стихотворения и е изпратил писма, които и до днес могат да ни разтърсят. А съвременните млади хора на 28 години сега едва встъпват в живота си. Тази отдалеченост във времето трудно може да обясни "необяснимия Ботев", но само гениите се раждат такива, бе категорична Николова.
"Съвременните млади хора обаче търсят своите корени. През залите на музея през последните дни преминават най-малките ученици на България, които все още не могат да разберат защо тези хора са загинали, но самият дух на музеите вероятно ще ги направи по-различни и когато дойдат отново като големи хора, отново ще потърсят това преживяване, което ще ги направи по-различни, ще потърсят знанието, защото Духът е това, което владее това свято място . Духът не може да ни остави равнодушни, когато застанем пред скромната витрина, пазеща единствените останали от Ботев лични вещи - джобния му часовник и писалищните му вещи."
Николова подчерта още, че възпитанието започва от семейството, от книгите и преминава през училището, читалището, музеите на България, в които работят хора, които отдават не само труда си, но и част от духа си. "Паметта е тази, която ни кара да вървим напред. Това, което вече изживяваме, то се е случило, но на друг етап. Нека си вземем поуки и да не забравяме казаното от Ботев: "Българският народ не е в гроба на преминалото си, а в люлката на своето бъдеще." И именно това бъдеще - младите хора, имат шанса да залюлеят в люлката в правилната или в неправилната посока. Изборът е техен, но отговорността за това е на по-възрастните. Когато преминеш през светите места на България, променяш и своя делник."
Чуйте повече от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..