Министър-председателят обеща, че държавата ще се опита да възстанови сумите максимално бързо, така че производителите да имат време отново да засадят нивите си и да изкарат реколта още тази година.
„Средствата, които ще изплатим, за първи път ще бъдат не само за тези, чиято реколта е унищожена на 100 %, но и на тези, чиято реколта е частично унищожена, което е допълнителна помощ от държавата“, поясни премиерът.
“Най-важното, което обещаваме, е пълна прозрачност при изплащането на средствата. Държавата ще работи с един аршин към всички“, подчерта още Кирил Петков. Той добави, че до момента са подадени 39 заявления за обезщетения, които обхващат 2400 декара. Министър Иван Иванов съобщи, че днес има заседание на междуведомствената група на експерти от ведомството и специалисти от Министерството на транспорта, за да се изчистят по-прецизно въпросите около противоградната защита.
Премиерът отбеляза, че са предвидени допълнителни средства от 300 милиона лева, които до края на годината ще бъде насочени към земеделските стопани, във връзка с кризата в Украйна. Средствата ще бъдат осигурени чрез европейски и национални мерки.
На среща с фермерите Петков съобщи още, че е назначена охрана на зам.-министъра на земеделието Иван Христанов, защото вече получил първите заплахи за живота си. Причината е заради проверките на фирмата за фито-санитарен контрол на граничния пункт "Капитан Андреево".
"За пръв път българското правителство имаше смелост да застане срещу една мафиотска група, която беше окупирала границата. Като си говорим за нелегален внос на земеделски продукции, като си говорим за странни тестове за лаборатория".
Пресичането на тази дейност не е безрисково, коментира още Петков:
"Като им спреш на едни хора, които са си получавали много години милиони, още тази седмица слагаме на заместник-министъра на земеделието охрана, защото първите заплахи вече дойдоха".
Заради нанесените щети върху обработваемите площи фермери излязоха на няколкодневни протести миналата седмица като блокираха движението по пътя от Пловдив към Хасково.
Земеделците твърдят, че между 70 и 80% от продукцията им е унищожена, като засегнатите площи са около 10 000 декара.
Хората нямат застраховки, тъй като те не покриват унищожената техническа инфраструктура. Освен това много от тях са теглили кредити, което ги поставя в опасност от фалити.
Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив. Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...