Световноизвестният мюзикъл „FAME” оживява на лятната графити сцена на Опера Пловдив, в двора на Техническия университет в града на 8, 9 и 10 юни от 20:45 часа. Заглавието става известно с филма на Алън Паркър от 1980-та и заглавната песен, отличена с „Оскар“ и „Златен глобус“, в изпълнение на звездата Айрин Кара. Мюзикълът по сценарий на Хосе Фернандес, музика на Стив Маргошес и текстове на песните на Жак Леви, проследява трудния път към върховете на славата на група амбициозни и талантливи студенти в колеж по изкуствата в Ню Йорк.
Режисьор на постановката е Петър Одажиев, диригент Константин Добройков, художник Николина Костова – Богданова и хореограф Амедео Джунта. Красивата сграда на бившия Френски колеж в Пловдив ще бъде преобразена с мапинг, от визуалния артист Петко Танчев. Във „FAME” участват солисти и оркестър на Опера Пловдив, а централните младежки роли са поверени, чрез кастинг, на млади изпълнители. Постановката се осъществява със съдействието на Софийска академия за музикален театър. В Пловдив освен текстовете и песните ще звучат на български. Преводът е на Цветомира Цонева.
Премиерата на “FAME” е основен акцент в програмата Графити Opera Open.
“FAME” е мюзикъл за мечтата да постигнеш онова, което искаш и за неотклонния път да следваш мечтата си. Това се отнася не само за младите хора, това се отнася и за по-възрастните хора. И в тази връзка, биха се припознали 99% от хората, които искат, мечтаят и следват пътя си“, споделя режисьорът Петър Одажиев.
„Аз имам мотивация, не само творческа, но в голяма степен имам и образователна мотивация. Дълги години след като пребивавах в Ню Йорк, аз съм живял и работил там над 15 години, срещах се с много млади хора, които споменаваха едно единствено нещо, fame, fame, fame. Непрекъснато го повтаряха. Аз се заинтересувах от историята. Видях, че е изключително подходяща за постановка и участие на млади изпълнители, тъй като героите са на възраст между 15 и 19 години. Но, освен, че са в гимназиална възраст, те са и танцьори, актьори, музиканти и са специализирани, тъй като училището им е специализирано за такива млади таланти. Видях в това изключителна възможност, благоприятни условия за намирането и набирането на такива млади таланти в България. У нас, все още няма специалност, която да е за музикален театър, за артисти, които са специално обучени за мюзикъл. Имаме стъпки, в тази посока, в музикалната академия в Пловдив. В лицето на на ректора проф.д-р Тони Шекерджиева аз срещнах разбиране в това отношение и тази година ще направим такава специалонст, магистърска програма за мюзикълни изпълнители. Тя приветства идеята, миналата година да направим такъв курс, който е подготвителен курс за такъв тип обучение, който се оказа много сполучлив. Деведесет процента от тези хора, участват сега във “FAME“. Тук искам да подчертая и особената заслуга на Държавна опера Пловдив, в лицето на Нина Найденова, която приветства идеята и даде възможност това нещо да се реализира.“
„Мястото, на което ще се случи сега мюзикълът аз не го познавах. И тук, много ми помогнаха колегите от операта и Нина Найденова. Първоначалната идея беше този спектакъл да се направи на Летния театър. Но, като видях сградата, тя абсолютно напомни на стила на фасадата на действителната сграда, която е в Ню Йорк на 46-та улицав Манхатън и аз се влюбих в мястото. Въпреки, че е трудно на открито, където няма сцена, всичко се гради наново. За мен това е едно предизвикателство, което съм изтивал само, когато съм снимал кино. Когато отидеш на един терен да снимаш филм, нямаш нищо, там си носиш всичко – звукозапис, декор, сцена...“
Режисьорът Петър Одажиев гостува в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.