Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсват мерки за активна борба с инфлацията

В актуализацията на бюджета на страната липсват мерки, които ефективно да противодействат на инфлацията. Това коментира Щерьо Ножаров, икономически съветник на Българска стопанска камара, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Аргументите му са, че социалните мерки за подкрепа на обществените групи, насочени към инфлацията, са много общи и не са ориентирани към най-засегнатите. Той изтъкна още, че липсват мерки, които да охладят, да намалят инфлацията, което означава, че тя ще се повишава. Щерьо Ножаров посочи и прогноза на КНСБ, според която ръстът ще е с 14-15 %.

Икономическият експерт коментира и кои са били щекотливите теми по време на Тристранния съвет вчера. От думите му стана ясно, че предложението на управляващите за увеличение и преизчисление на пенсиите не е получило подкрепата на работодателите.

„Основното е заради принципния подход – дали тези 60 лв., които не са свързани с приноса на лицата за пенсионната система трябва да станат част от пенсията. Това дебалансира модела на първия стълб. Той е основният и и дори и сумата да не е голяма, то променя самият принцип.

Пенсионната система се състои от пенсионери, от лица, които се осигуряват и от данъкоплатци. Една не малка част от системата е на субсидии на държавния бюджет, т.е. ние слагайки тези 60 лв. демотивираме другите две групи – данъкоплатци и лица, които се осигуряват да имат принос в системата.

Демотивираме ги и да се осигуряват на нещо различно от минималната пенсия, защото в противен случай се оказва, че след като се пенсионират те ще получават всяка година неясни и хаотични изменения в размера на пенсиите, които не са свързани  с техния осигурителен принос. Това означава, че няма нужда някои да се осигурява на нещо различно от минималния осигурителен доход“, коментира Щерьо Ножаров.

По думите му дебатът се е разгорещил и по темата за енергийното подпомагане и високите битови цени за небитови потребители. Причината е, че този инструмент беше изваден от Закона за изменение на държавния бюджет и вкаран в Закона за енергетика. Възражението на бизнеса е, че по този начин няма конкретика. В Закона за енергетиката размерът е оставен на преценката на министъра на енергетиката, а тя е обвързана с бъдещите инвестиции.

„Това означава, че ако ще строим нов блок на АЕЦ, ще ремонтираме някаква голяма мощност или ще строим някаква друга енергийна мощност, то тогава за подпомагане на бизнеса в този фонд ще остане нула“, обясни Ножаров.

Работодателите не са се съгласили и с увеличаването на минималната работна заплата, тъй като преди два месеца тя е била увеличена. Синдикатите, от своя страна, пък са възроптали, че тя е била замразена.

„В социалната система в бюджета за Държавното обществено осигуряване бизнесът поиска наистина да бъде извършена реформа, така че различните добавки да си останат тип социални като тези 60 лв. и да се прекратят измамите с инвалидните пенсии и всичко друго, което води до източване на ДОО“, каза Ножаров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50