Семинарът „Наука и журналистика: заедно срещу инфодемията“ събра в Пловдив български журналисти и учени. Целта на срещата е да постави основата на дългосрочно сътрудничество между академичната общност и медиите за проверка на факти с цел успешно противопоставяне на дезинформацията и фалшивите новини. Очаква се скоро да се обобщят база данни и национален регистър, където са имената на учени, готови да сътрудничат на медиите у нас, както и платформа за проверка на фактите.
След пандемията дойде войната в Украйна и поредицата от фалшиви видео и текст, разпространявани лавинообразно в социалните медии. Как да правим своя проверка, какво е важно да ни сигнализира, че се сблъскваме с фейкнюз, коментира срещата.
Инфодемията най- общо ни казва: "Внимание - дезинформация, опасна за вашето здраве!" Според изследване на Центъра за противодействие на дигиталната омраза във Вашингтон само 12 души са отговорни за близо 2/3 от антиваксърското съдържание. У нас за жалост т. нар. нетен индекс на доверие в социалните мрежи е много висок, сиреч българите от всички европейци най-много вярваме на интернет новините, част от тях чиста сензация и фалш.
Стоянка Пастърмова от Стопански факултет на Тракийски университет смята, че сблъскването с фалшиви новини е благодарение и на жълтите медии.
Милена Илиева от Пловдивския университет е сред инициаторите на проекта и смята, че това е нова идея за България, дошла от научната и медийната общност.
В музейна галерия „Димитър Георгиев“ – Пловдив се събраха учени от Тракийския университет, Пловдивския университет и Медицинския университет-Пловдив. Тук бяха и журналисти от Пловдив и София, заедно поспорихме как се прави обективна проверка на фактите.
Проектът стартира през октомври м. г. и се финансира по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Организациите, които работят заедно са: Асоциацията на европейските журналисти – България; Factcheck.bg; Тракийският университет; Центърът по растителна системна биология и биотехнология; Асоциация за кариерно развитие и обучение. Организаторите са убедени, че актуалността на проблема за дезинформацията е световен и познаването на механизмите за проверка на фактите е от решаващо значение за обективната журналистика в борбата срещу негативните и пагубни явления в обществата.
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..