Заплетен, комплексен, с голяма доза извършено престъпление за нелегален трафик на стока или хора, така Димитър Ставрев от списание "Криле" коментира случая с прелетелия цяла Източна Европа малък самолет, кацнал край Търговище.
Според него това не е любителски полет, защото профилът му показва, че е създадена много стройна организация на полета, от много подготвен пилот с междинни кацания за зареждане и нощно летене. "Рискът за междинни кацания за зареждане, да лети през нощта, да каца и да излита от недействащи летища, без РВД, без радарно поле, без електротехническа система говори, че рискът е много голям и струва голямо заплащане", коментира военният журналист.
Самолетът е летял много ниско между 100 и 500 метра над терена и с ниска скорост. Това е причината, той да бъде само следен от изтребителите на държавите. В тази ситуацията технически прихватът е много труден. Втората причина да не бъде приземен е военно – политическа, допълни експертът. "Въпросът е как пилот на изтребител да прецени дали една цел е ренегат или не", обясни експертът.
Според Димитър Ставрев самолетът е 6- местен самолет и може да носи 500 кг взрив. "Всеки може да се сети какво може да се случи с това количество. Да не говорим, че самолетът е минал близко почти в забранената над атомната ни централа зона за полети".
Липсата на координация между МО и МВР е причината самолетът да не бъде задържан във Видин, където е заредил. "България има сериозен проблем с радарното поле, под 3 000 метра такова не съществува. Не случайно в началото никой не знаеше къде е кацнал самолетът", коментира той.
Машината е 60- годишна, но няма нов и стар самолет. Има добре поддържана и зле поддържана машина. Самолетът е в много добро състояние. Според литовските сайтове той е бил обявен за продажба и продаден през последната седмица. Продавачът е Брониниус Заронскис, а купувачите били хора, които са говорили лош руски език, разказа Ставрев и заключи, че всичко говори, че самолетът е пренасял нелегално или важен товар или важен човек. По думите му подобен полет не може да бъде разузнавателен, защото в машината липсва необходимото оборудване.
Той заяви, че липсата на летателен план не е нарушение, нарушението е, че не е минал летище, на което има граничен контрол.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..