Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът е тежкото откъсване на политиците от избирателите

Нямаме партии във властта, имаме бизнес проекти, групи по интереси

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Още един цикъл от политическите конфликти ще приключи, как - предстои да разберем скоро, защото гласуването на актуализирания бюджет е през тази седмица. За новите реалности, избори или правителство на малцинството говорим с политолога Страхил Делийски. По думите му промяната в нашия политически живот все още не е започнала. 

"В промяната се включват както разговорите за смисъла на държавата, така и промяна на взаимоотношенията между политическите елити и гражданите, тук говорим и за изваждане на политическата ни система от олигархични и корпоративни влияния", посочи политологът. Той смята, че това което наблюдаваме не е политика.

"Случващото се днес наподобява кухненски спор относно технологията на властването, това е толкова неприятно за гледане, слушане и не е никак приятно и за коментиране, но се налага", подчерта Страхил Делийски. По думите му начинът, по който е конструирана българската държава и представа за политика е с установен ултра-радикален вариант след 1989 г., където държавата стимулира икономическите интереси на едни свръх богати малцинства, които трябваше - акумулирано богатство да го процеждат надолу и да стигне до всички нас. 

"Ние не сме далеч от тенденциите на Европа, но тук го обговаряме на ниско ниво, включвайки "мутри", "мафия" и т.н., а това си е едрият бизнес, което е замислено изначало", допълни още политологът. Според него в рамките на това народно събрание и на този политически елит всичко, което следва ще има нетраен, конюнктурен и некрасив характер. 

"Ние нямаме партии във властта, ние имаме бизнес проекти", заяви още Страхил Делийски. Той каза още: "Да нямаме големи очаквания, най-вероятно ще има нови избори, но съществува и вариант - този политически елит да осмисли политиките до няколко месеца и да вземе решение за краткосрочна програма, където да се търси мнозинство. Правителство на малцинството има смисъл, ако има програма."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезсмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30