Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мандолинен квинтет гостува с концерт в Асеновград

За първи път в Асеновград гостува мандолинен квинтет „София“, създаден от китариста на група Б.Т.Р. Славчо Николов

Виртуозите пристигат в Асеновград, за да представят един концерт, реализиран благодарение на съвместната инициатива на Сдружение „Работилница за мечти“ и Народно читалище „Св. Преп. Паисий Хилендарски - 1997 г.“.

Мандолинен квинтет "София" е най-новият проект на китариста на рок група Б.Т.Р. - Славчо Николов. В продължение на 28 години Славчо е творческия двигател на една от най- успешните български рок-групи, но паралелно с това той пише филмова и театрална музика. Създаването на квинтет „София” е резултат на интереса и любовта му към класическата музика и класическите струнни инструменти, които са неизменна част от творческия му път. В квинтета са включени солисти от „Софийски мандолинисти” както и от Благоевградския мандолинен оркестър „Пирински звуци”. В своите изпълнения квинтетът съчетава българските мандолинни и китарни традиции, предадени от маестро Асен Димитров и маестро Димитър Дойчинов и най-новите постижения на европейското плектро музициране.

Специално за мандолинен квинтет "София" Славчо Николов написва нови оригинални творби - „Приказка за Балкана”, „Румба”, „Tears and Smiles” и др. Репертоарът на квинтета е много разнообразен. В него са включени пиеси от Й.С.Бах, Жак Офенбах, Марио Мачоки, Карл Дженкинс и много др. Голяма част от репертоара на квинтета заемат и българските класици като Добри Христов, Парашкев Хаджиев, Дико Илиев, Петко Стайнов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53