"А сега Скопие пак повтаря страта си мантра, че за език и и за идентичност не се разговаря, с която години наред не провеше нищо, за да докаже, че иска някаква промяна".
До 30 юни, когато свършва френскто председателство все нещо може да се случи, допусна Филипов. Отиваме на там, че тази строга процедура, много трудно би била нарушена, още провече нито в РС Македония, нито у нас, при липсващата хармония между иннстутциите, няма готовност за промяна.
На какво прилича, че Комисията по външна политика в НС все още не е насрочила кога ще гледа предложието, провителството също трябва де се произнесе. Премиерът Петков се опитва да се изолира от процеса след обвиненията, че прави тайни договорки и това от една страна му спасява кожата, защото е аргумент пред европейските пратньори. Но впръсът за отговорността стои и ще продължи да стои, каквото и да се случи до края на юни.
Филипов коментира прубликувана позиция на МвнР казва, че в отделните документи в пакетите на предложението бълггарските интереси не са защитено, но в цялост - като пакет, това е направено и така оставя вратичка да се доработва предложението.
От другата страна е позицията на РС Македония, където казват - ако това ни се предлага от Франция, въобще да не отиваме на срещата в Брюксел.
Те, коментира Коста Филипов, много искаха проблемът да остане двустранен, сега с френското председателство българските искания се включват в преговорната рамка, ЕС ще има постоянен мониторинг, дали се спазват договореностите и в крайна сметка ЕС показва, че се съобразил с това, че България е член на европейското семейство, а РС Македония е все още кандитат.
Максимата е, че съюзите се създават, за да защитават интересите на своите членове, а не на своите кандидати.
Журналистът разтълкува и насрочените две междуправителствени конференции в различни периоди от време. Първата е сега – на23 и 24 юни. Тя трябва да е до извества степен церемониялна, да се отдаде дължимото на усилията на Франция, но после - същинскта част ще е чак тогава, когато бъдат извършение промени в конституцията, българите получат статут на държавотворен народ и получат всички права.
Цялото интервю с Коста Филипов е в прикачения звуков файл.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..