Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има мълчаливо мнозинство, което не иска кабинета "Петков"

| обновено на 21.06.22 в 16:16

Докато не се влезе в процедура на гласуване на вота на недоверие към кабинета "Петков", няма да разберем кой ще го подкрепи, прогнозира политическият психолог Антоанета Христова. 

Като причина тя посочи срамът, който евентуалните отцепници ще изпитват, "защото хората са убедени, че на тях нещо им е обещано. Този образ е много грозен и трудно някой депутат ще иска да си го лепне преди вота. На второ място тези депутати са наясно, че повече няма да видят парламент, ако не са на водещо място в листите на ПП, допълни Христова. Затова, според нея, шансът за преминаване от едната страна към другата намалява и по- вероятно е вотът на недоверие да мине.

Оценката й е, че през последните седмица - две случващото се в Парламента е изключително грозно и  разрушаващо още повече  смисъла и авторитета на Народното събрание. 

Според проф. Христова, ако депутати или партия се готвят да приложат процедурни хватки по време на гласуването, това ще бъде забелязано от всички и ще им нанесе имиджов удар.  В момента се определя кой на чия страна е. "Когато си в критична ситуация и правиш малки хватки, това ще се види и ще бъде обявено. При спокойни ситуации такива дребни игрички може да вървят, но при вот на недоверие не може да се криеш. Това е мотив да бъде изринат целия парламент", коментира тя.

Тезата й е, че в момента голямата гражданска енергия е в хората, които си остават вкъщи, а не на тези, които шумно подкрепят управляващите. Това е голяма група, която не е шумна, която се отказа да гласува още миналата година, заради съмненията си към викащите и протестиращите. Болшинството българи не искат това правителство да управлява. Такава енергия има, но тя е скрита. Само през реални избори със смесено гласуване гражданите ще могат да покажат кого подкрепят и не подкрепят, заключи Антоанета Христова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21