"Днес, 260 години след написването на "История славянобългарска", трябва да признаем, че губим територии, отстъпваме в съперничеството за световен престиж и се свиваме пред чужда агресия, вместо да вдигнем глава и да отговорим с осъзнато самочувствие".
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването на Националната конференция "Език свещен" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Участниците във форума се обединиха около необходимостта от законодателна инициатива и институционална подкрепа за създаване на Национален културен институт.
По думите на Йотова, грешките ни водят до отстъпления, до отслабен авторитет:
"Светът и другите не ни познават, не ни разбират, не подозират за свещената ни кауза на народ, в основата на цяла една цивилизация - славянската, в основата на православната книжнина - Slavia Orthodoxa. Тази книжнина, която има изключителна роля за запазване на християнската и народностна идентичност на съответните народи".
Тя изтъкна ролята на Кирил и Методи за зараждането на писмеността и подчерта, че навън се правят опити в учебните програми за пренаписване на Балканската история. В последните години тези опити стават все по-сериозни, изтъкна вицепрезидентът.
Илияна Йотова заяви, че опазването на чистотата на езика, неговото съхранение и разпространение в чужбина сред българската диаспора и в научните среди се нуждаят от държавна подкрепа.
Та застана зад усилията на Министерството на електронното управление за компютърно въвеждане на шрифта с българската кирилица.
Вицепрезидентът благодари и на трите национални медии – БНР, БНТ и БТА, като поздрави специално генералния директор на радиото Милен Митев, не само за участието му във форума и съпричастността по темата, но и за голямата ангажираност на БНР за създаването на учебни програми за преподаването на български език у нас, а и в чужбина, както и за преподаването на културата и историята ни у нас и по света.
Илияна Йотова има амбицията да бъде организиран световен форум за старата българска история, стана ясно по време на национална конференция "Език свещен" в Пловдивския университет.
В нея се включиха президентът Румен Радев и министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..