"Днес, 260 години след написването на "История славянобългарска", трябва да признаем, че губим територии, отстъпваме в съперничеството за световен престиж и се свиваме пред чужда агресия, вместо да вдигнем глава и да отговорим с осъзнато самочувствие".
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването на Националната конференция "Език свещен" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Участниците във форума се обединиха около необходимостта от законодателна инициатива и институционална подкрепа за създаване на Национален културен институт.
По думите на Йотова, грешките ни водят до отстъпления, до отслабен авторитет:
"Светът и другите не ни познават, не ни разбират, не подозират за свещената ни кауза на народ, в основата на цяла една цивилизация - славянската, в основата на православната книжнина - Slavia Orthodoxa. Тази книжнина, която има изключителна роля за запазване на християнската и народностна идентичност на съответните народи".
Тя изтъкна ролята на Кирил и Методи за зараждането на писмеността и подчерта, че навън се правят опити в учебните програми за пренаписване на Балканската история. В последните години тези опити стават все по-сериозни, изтъкна вицепрезидентът.
Илияна Йотова заяви, че опазването на чистотата на езика, неговото съхранение и разпространение в чужбина сред българската диаспора и в научните среди се нуждаят от държавна подкрепа.
Та застана зад усилията на Министерството на електронното управление за компютърно въвеждане на шрифта с българската кирилица.
Вицепрезидентът благодари и на трите национални медии – БНР, БНТ и БТА, като поздрави специално генералния директор на радиото Милен Митев, не само за участието му във форума и съпричастността по темата, но и за голямата ангажираност на БНР за създаването на учебни програми за преподаването на български език у нас, а и в чужбина, както и за преподаването на културата и историята ни у нас и по света.
Илияна Йотова има амбицията да бъде организиран световен форум за старата българска история, стана ясно по време на национална конференция "Език свещен" в Пловдивския университет.
В нея се включиха президентът Румен Радев и министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..