„Пафти от фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик“ е надсловът на изложбата, която се открива в 17 часа днес в къща музей „Константин Величков“ в Пазарджик.
Представени са над 50 пафти, част от които са извадени за първи път след постъпването си във фонда на музея през 60-те години на миналия век. Голяма част от тях са изработени в периода от началото на ХIХ до началото на ХХ век и са дело на местни майстори.
Предполага се, че са изработени от златарския еснаф в Пазарджик, за който Кондика от 1808 г. посочва, че наброява 91 майстори златари, синовете им и калфите. Вероятно част от пафтите са дело и на златари от Панагюрище и Пловдив.
Пафтите са сред най-разпространените български накити, познати още като пуфти, чопрази и чапрази. Те са произведения на куюмджийския (златарски) занаят.
Изложбата включва образци с различна форма и украса, сред която са изображения на растения, животни, небесни светила, религиозни мотиви, архитектурни елементи, както и образци с филигранна украса.
Изложбата може да бъде посетена до 30 август 2022 г. всеки делничен ден от 9 до 17 часа.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..