Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската политика е в насипно състояние

"Беше изключително трудно да се каже какво точно ще се случи при гласуването на вота, защото това зависеше и от някои съвсем дребни неща, развити в главите на някои хора. Падането на Правителството беше очаквано и с доста сериозни основания. Въпросът е, че много хора сега поставят случилото се като граница: "Аз съм "за" Правителството на Петков или "против" Правителството на Петков."  Мисля, че нещата се опростяват по този начин", заяви политическият анализатор и автор на рубриката "Великите европейци" по радио Пловдив Пламен Асенов.

Той уточни позицията си, във връзка с успелия вот на недоверие и случващото се в българската политика  - "Както миналата година бях против падането кабинета на Борисов, защото това щеше да доведе до още по-тежки последици за страната, отколкото съществуването му, по същия начин и сега бях и против падането на кабинета на Петков. Идеята бе, че  оттук нататък нещата само ще се влошават".

Асенов бе категоричен,че след сбъдване на миналогодишната му прогноза се е окакзало, че надеждата за промяна е била доста фалшива и с доста гнили корени, а сега може да се окаже, че предишните три парламентарни вота подред могат да се приемат като "детска песничка", в сравнение с това, което сега ни очаква.

"Кабинетът на Петков направи нещо изключително важно и не направи други две, които може би искаше, но не успя. Двете неща са, че не дадохме военна помощ на Украйна и това, че не беше разрязан възелът "Македония". Кирил Петков и хората около него се уплашиха, че прекалено рано ще падне Правителството, ако посегнат да свършат някои от тези неща".  

Той определи като намеса на "кукловодите" изтеглянето от коалицията на ИТН и допусна, че в подходящ момент по същия начин и БСП  биха могли да бъдат изтеглени  от Правителството и да го срутят.  

"Това обаче, което Кабинетът Петков успя да направи, е пълният отказ от сключване на договори с "Газпром" и бързото намиране на източници, които да запълнят празнотите. Досега газовата зависимост от Русия винаги е била политически, а не - икономически, технически или какъвто и да е проблем и нищо чудно точно това да е срутило Правителството".

При нов мандат на ПП Петков няма откъде да намери нови  гласове, освен да разчита на депутатите, което изисква висш пилотаж в политиката, за който ПП едва ли има капацитет. Правенето на второ Правителство в рамките на  настоящия Парламент е съмнително. Заявката на ГЕРБ, че ще върнат мандата, ако президентът им го връчи, е изумително учудващо неполитическо поведение.

"Оказа се, че никой не може да разбере сега защо опозицията иска да свали  Правителството и как най-голямата опозиционна партия ще откаже да направи опит за Кабинет. Вероятно те искат да има и нов  Парламент, но с каква идея - да влезе някой от Марс?! Окъде ще дойдат другите партии, с които да се направи Правителството?"

Асенов подчерта, че не е склонен да говори за генерационни проблеми в политиката, тъй като виждаме много добри  политици  и на късна възраст. Като недостатък обаче той посочи, че младите политици не само, че нямат никакъв политически опит, но смятат това за достойнство.

 "Не е достойнство! Има си правила. Ако аз бях политическа партия, щях досега да призова колегите си тотално да изолираме т.н. партия "Възраждане" от българския политически живот. Българската политика в момента е в абсолютно насипно състояние и някой трябва да я обърне с главата нагоре и да започне да се работи нормално за интересите на хората и справедливостта, а не - изцяло за лични интереси".

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21