Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В бюджета няма заложени реформи

"Добрата новина е, че народните представители разбраха, че не могат да не изплатят компенсации на бизнеса за високата цена на тока. Въпреки че предложението беше да се изплати на 100% цената над 200 лв, което означава  гарантирана цена 200 лв за мегават за електроенергия, сега виждаме 250 лв цена за бизнеса и само 80 компенсация над тази граница. Това означавма, че тези разходи ще бъдат включени в цените на разходите и услугите". Това подчерта Ваня Григорова - икономически съветник на КТ "Подкрепа". 

По думите й, все пак има добра новина -  има компенсации, но и не толкова добра - техният размер е по-малък от предварително заложения. Ако стоката, която произвежда конкретното предприятие е насочена към външните пазари обаче пъскъпването за крайния потребител в страната няма да се усети. 

Григорова подчерта, че изплащането на пенсиите не трябва да води  до увеличаване на данъците. "Увеличение на данъците трябва да има, но поради други причини. Това,  което сега се прави в областта на пенсиите означава допълнителен трансфер от Държавния бюджет към бюджета на Националния осигурителен институт. Тези средства обаче би следвало да са акумулирани. Когато се увеличават цените, това означава и увеличени приходи в държавната хазна и именно оттам би трябвало да дойде този трансфер".

Григорова бе категорична, че увеличението на пенсиите е трябвало да бъде придружено с увеличаване на минималните  осигурителни доходи и  значително -- на максималния осигурителен доход.  Това би довело до възможността на осигурителната система сама да акумулира средства, без те да идват от нашите данъци.

Двете групи, които ще усетят в някаква степен облекченията на така приетия бюджет са пенсионерите и работещите родители на деца под 18 г. Всичко останало е по-скоро палиативно.

В бюджета няма никакви реформи. В него няма заложени мерки, които да се борят значимо с кризата. В хода на дебатите в НС за парите в хазната на държавата, темата се е превърнала в предизборна. 

"Това е парламентарната демокрация - всяка партия лобира за интересите на отделни граждани така, че при избори да бъде припозната от тях в последствие. Но това е и диагноза за управлението и по-точно, че няма генерална грижа за населението и мисъл как да бъде облекчен животът на всички, а се дава само на този, който вика най-силно".

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29