В неделя 19% от пробите за Ковид-19 са положителни, в понеделник лек спад - 13,5%, подвариантът ВА.5 на Омикрон вече е в България и започва да се усеща неговата сила. Разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова за лятната вълна на Ковид -19 , за ваксините и препоръките, които лекарите потвърждават преди ваканцията на всеки.
Д-р Бацелова смята, че за съжаление Ковид-19 идва с нова вълна. "Подвариантите ВА.4 и ВА.5 вече са доминантни в Европа, обикновено у нас се движим с 30 дни закъснение", каза епидемиологът. По думите й сегашните подварианти са доста по-заразни от предходните на Омикрон, и това предполага бързо разпространение.
"В повечето европейски държави ваксинацията е на по-високо ниво, включително и с бустерни дози, и хората там са предпазени от тежки усложнение и смърт. Тези подварианти успяват да заобиколят имунния отговор на преболедували и на ваксинирани", допълни д-р Бацелова. Според нея изследвания, които са правени ин витро доказват, че имунният отговор на ваксинираните е по-добър.
"В Европа има висок ваксинационен обхват, но хората там спазват мерките стриктно, когато това се налага. В Италия маските в градския транспорт са задължителни", подчерта епидемиологът. Тя посъветва в затворени помещения всеки да използва маски, защото само това предпазва.
За ваксините и българите: Толкова е ниско нивото на ваксинация, че чак е срамно да се коментира. Едва достигаме до 30% ваксинационен обхват, бустерите са 2%. Неприятно е, че децата от 5 до 11 години са едва 2000, в САЩ са 10 милиона деца в тази възрастова група. Ние сме много изостанали и това е предпоставка за по-тежко преболедуване, и за съжаление това е така при всички заразни болести.
Д-р Бацеловя съветва след 4 месеца да се постави втори бустер при хората над 65 години, както и лицата с хронични заболявания. Той намалява драстично тежестта на протичане, при евентуално заразяване.
"Над две години и 4 месеца живеем с коронавирус и тази пандемия се случва както всяка друга в историята на човечеството, необходимо е време да се успокоят нещата. Голяма е разликата от 2020г. и сега, в България в началото бяхме дисциплинирани, но днес нещата се отпуснаха и сме провалени във ваксина обхват, и за съжаление малко хора носят маски, а във всеки едни момент те предпазват от заразяване, каза д-р Христиана Бацелова. Тя съобщи, че се очакват нови комбинирани ваксини за грип и Ковид-19, както и само назални за Ковид-19.
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..