Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристите "помагат" за ръста на КОВИД-19 в Смолянско

През последните дни се наблюдава ръст на болните от КОВИД-19 в Смолянска област. Освен по-заразните подварианти на Омикрон, тук има предпоставки болестта да се разпространи по-рано, каза в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив директорът на РЗИ - Смолян д-р Мими Кубатева

Тя подчерта, че Смолянска област е туристически регион, предпочитан през цялата година. "Тук сме на границата с Гърция, където има много случаи на КОВИД и много българи почиват там и при връщането си има риск да внесат вируса. Същото е и с много местни хора, които работят в Гърция", посочи директорът на РЗИ.

Д-р Кубатева отново призова за спазване на елементарни мерки - носене на маски в затворени обществени места и дистанция между хората. "На този етап не са нужни по-крути мерки", смята тя.

Директорът на РЗИ - Смолян призова пристигащите отвън да се тестват, за да запазят здравето на близките си. 

Според нея е възможно и да се преосмислят част от противоепидемичните мерки в страната. 

"След 10 април Смолянска област е в зелената зона по разпространение на вируса, т.е. под 100 случая на 100 000 души. От 22 юни започна увеличението на случаите, особено през последните 14 дни - с около 70 %. Най-висока е заболеваемостта в общините, където има голям поток туристи - Девин, следвана от Златоград и Неделино. По същия начин на национално ниво най-много заболели има по Черноморието и в столицата", посочи д-р Кубатева.

По думите й през последните дни има ръст на ваксинациите, след като бе разрешена втора бустерна доза, но и тук има много противници на ваксините.

Цялото интервю на Яница Марова с д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ - Смолян, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50