Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват "Голямата могила"

Находки от Средновековието, до гробното съоръжение от I-III век

| обновено на 13.07.22 в 11:40
7
Снимка: Румен Куртев

Археолози започнаха проучванията на единствената могила, която е разположена в рамките на съвременния град Пловдив. "Голямата могила" се намира до Отоплителна централа "Юг" и за втора година там работи екип от Регионалния археологически музей. 

Ръководител на разкопките е археологът Любомир Мерджанов, негов заместник е Мария Драганова. На обекта са също студенти, помощник - археолози и работници, които разчистват пръстта от върха на могилата.

Финансирането на проучванията е за 160 000 лева, сума гласувана за археология от бюджета на община Пловдив. Археолозите ще слязат до гробното съоръжение в центъра на могилата до края на август, с възможност да се продължат работата си и през септември.

Учените смятат, че на това място е бил разположен римски могилен некропол, наречен "Гъстите могили", където те са били около 100. Оцелялата могилата е най-голямата, с височина 15 метра. Предполага се, че некрополът в центъра, от I-III век е свързан с тракийската аристокрация във Филипопол.

 „Първият етап на проучванията беше през 2021 г., като на върха бяха разкрити останки от средновековен комплекс, от XII-XIII век. Останки от малка църква с полихромна стенопис и некропол от 17 гроба. Тази година ще бъде последна и проучванията целят да навлязат в дълбочина към централната част на могилата, където очакваме да е разположено тракийско погребение. Надяваме се иманярския тунел (правен през 90-те години на XX век), който засякохме миналата година да не е стигнал до гробното съоръжение, датирано от I до края на III век.”, каза Любомир Мерджанов.

През 2021 година са открити два оловни печата от Средновековието, голямо количество керамика, бронзови монети и дори закопчалки за книги, всички средновековни структури на върха на могилата се отнесат към периода XI-XIII вeк.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 20 - 26 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 0.07.2024г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Дипти Капур. Ерата на порока. 686 стр., 6А, Orange  books2024. Джилиан Кантор. Призраците на миналото. 304 стр., ок. 5А, Плеяда, 2024. Роберта Грегорио. Капри завинати. 288 стр., ок. 4а, Ера, 2024...

публикувано на 22.07.24 в 12:55

ГХГ представя "Завръщане" на Георги Такев

Градска художествена галерия - Пловдив представя художника Георги Такев, малко познат у нас, разгърнал своя талант главно в Германия, където прекарва голяма част от живота си. Тя е озаглавена "Завръщане" и от 23 юли до 21 август 2024 г.    на двата етажа в Залите за временни експозиции (ул. „Княз Александър  I “ №15)  ще бъдат изложени повече от..

публикувано на 22.07.24 в 11:24

Откриха голяма лятна сборна изложба в галерия "Аспект"

Голяма лятна сборна изложба е открита в галерия "Аспект". За нея разказва галеристката Олга Петрова . "Общи изложби обичам да правя, защото винаги са любопитни и интересни. Те са на принципа "за всекиго по нещо", а всеки посетители може да открие нещо, което му харесва, и да види нещо, което е различно". Авторите са много различни като стил,..

публикувано на 22.07.24 в 10:25

Оловният войник събира публика в Цар-Симеоновата градина

В рамките на фестивала за улични изкуство „6Fest“в Пловдив днес в Цар-Симеоновата градина малчуганите могат да гледат (11 ч.) спектакъла „Храбрият оловен войник“. Спектакълът е продукция на „Камбана Арт“ – София. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Община Пловдив и е част от Културния календар на..

публикувано на 21.07.24 в 07:49

В "Срещите" за Петър Берон и неговия "Рибен буквар"

[module="Media" entry="Audio" title="Предаването ''Срещите'' на 9 март" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/PUBLICISTIKA/Sreshti/SRESTITE_09,03,2024.mp3" download="false" class=""  Да си спомним за учения енциклопедис Петър Берон и неговия "Рибен буквар", който стана на 200 години.                             Гост на..

обновено на 20.07.24 в 10:11