Разговор в предаването „ Точно днес“ за новия живот и как една капачка – неизхвърлена, а събрана, може да спаси живота на невръстно бебе. Поредният случай, който ни припомни, че всеки малък жест, направен от много хора, води до положителни резултати, дойде преди дни от Асеновград.
Неонаталната линейка, закупена благодарение на кампанията „Капачки за бъдеще“ , помогна на Рабия, родила се по спешност три месеца преди термина и тежаща под килограм, да изпита радостта от появата на нов живот.
Лазар Радков е инициатор на кампанията, благодарение на която бе закупен специализирания автомобил.
На въпроса къде го е заварила хубавата новина за спасяването на Рабия, той отговори: „Имах удоволствието да изкарам деня с 6-годишния си син си и негово приятелче. Бяхме в парка“.
„Със сигурност са спасени десетки животи от края на миналата година, когато дарихме линейката. Тя прави няколко десетки транспорта годишно, като се транспортират бебета, които имат нужда от специализирана медицинска грижа, не само от Пловдив и региона, а от цяла Централна и Южна България“- коментира в ефира на Радио Пловдив Радков.
„Неонаталната линейка в зависимост каква техника има и дали е нова или втора употреба струва около 200 000 лева. Тази, която дарихме в Пловдив има специална платформа под самата носилка, така че да може да се оперира автоматично дори от един човек. Обират се вибрациите, които всъщност за основният рисков фактор за здравето на бебета при транспортиране. Втората линейка, която ще дарим, ще отиде в Северна България. Там ще обслужва общини, където имат още повече проблеми“- обясни инициаторът на „Капачки за бъдеще“.
„Основното в един такъв специализиран автомобил е транспортният кувьоз, който осигурява необходимите условия като температура, влажност на въздуха, кислородна среда. Има респиратор, който също се използва, когато бебето има нужда от асистирано дишане, има монитор за жизненни показатели и др. Поддържам тясна връзка с част от хората, които оперират с линейката. Писаха ми наскоро, че имат толкова тежък случай, че всичко в линейката е включено, за да поддържа състояниято и детето да достигне до Пловдив, където да получи специализирана помощ “- обясни той.
„По наши изчиасления има нужда от поне една такава линейка за всеки регион, където има неонатология, трето ниво, която е към университетска болница, където биват транспортирани най-тежките случаи“- добави Радков.
„На какво ниво е държавата от не малка степен зависи от това какво правим хората. Да има тези ленейки е работа на институциите и те би трявало да са я свършили. Ако искаме някъде нещо да се промени, ние сме първите хора, които ттрябва да опитаме да направим нещо, било то и мъничко. „Капачки за бъдеще“ есента ще стане на 5 години- осигурили сме кувьози за 22 болници, апаратура за още 14, една линейка. Имаме още неща, които са в процес, няма да спрем. Искаме да покажем на държавата , че ние си плащаме данъците и те трябва да свършат работа. Ще „натискаме“ и ще покажем на институциите как могат да се случат значими неща и без бюджет. Вече събираме и кенчета, и пластмасови бутилки. Над 900 тона пластмаса е рециклирана. Бебетата, на които е помогнато, са трицифрено число“- коментира в заключение Лазар Радков.
Цялото интервю може да слушате в прикачения звуков файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..