Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Капачки за бъдеще" помогна на стотици бебета


Разговор в предаването „ Точно днес“ за новия живот и как една капачка – неизхвърлена, а събрана, може да спаси живота на невръстно бебе. Поредният случай, който ни припомни, че всеки малък жест, направен от много хора, води до положителни резултати, дойде преди дни от Асеновград.

Неонаталната линейка, закупена благодарение на кампанията „Капачки за бъдеще“ , помогна на Рабия, родила се по спешност три месеца преди термина и тежаща под килограм, да изпита радостта от появата на нов живот.

Лазар Радков е инициатор на кампанията, благодарение на която бе закупен специализирания автомобил.

На въпроса къде го е заварила хубавата новина за спасяването на Рабия, той отговори: „Имах удоволствието да изкарам деня с 6-годишния си син си и негово приятелче. Бяхме в парка“.

„Със сигурност са спасени десетки животи от края на миналата година, когато дарихме линейката. Тя прави няколко десетки транспорта годишно, като се транспортират бебета, които имат нужда от специализирана медицинска грижа, не само от Пловдив и региона, а от цяла Централна и Южна България“- коментира в ефира на Радио Пловдив Радков.

„Неонаталната линейка в зависимост каква техника има и  дали е нова или втора употреба струва около 200 000 лева. Тази, която дарихме в Пловдив има специална платформа под самата носилка, така че да може да се оперира автоматично дори от един човек. Обират се вибрациите, които всъщност за основният рисков фактор за здравето на бебета при транспортиране. Втората линейка, която ще дарим, ще отиде в Северна България. Там ще обслужва общини, където имат още повече проблеми“- обясни инициаторът на „Капачки за бъдеще“.

„Основното в един такъв специализиран автомобил е транспортният кувьоз, който осигурява необходимите условия като температура, влажност на въздуха, кислородна среда. Има респиратор, който също се използва, когато бебето има нужда от асистирано дишане, има монитор за жизненни показатели и др. Поддържам тясна връзка с част от хората, които оперират с линейката. Писаха ми наскоро, че имат толкова тежък случай, че всичко в линейката е включено, за да поддържа състояниято и детето да достигне до Пловдив, където да получи специализирана помощ “- обясни той.

„По наши изчиасления има нужда от поне една такава линейка за всеки регион, където има неонатология, трето ниво, която е към университетска болница, където биват транспортирани най-тежките случаи“- добави Радков.

„На какво ниво е държавата от не малка степен зависи от това какво правим хората. Да има тези ленейки е работа на институциите и те би трявало да са я свършили. Ако искаме някъде нещо да се промени, ние сме първите хора, които ттрябва да опитаме да направим нещо, било то и мъничко. „Капачки за бъдеще“ есента ще стане на 5 години- осигурили сме кувьози за 22 болници, апаратура за още 14, една линейка. Имаме още неща, които са в процес, няма да спрем. Искаме да покажем на държавата , че ние си плащаме данъците и те трябва да свършат работа. Ще „натискаме“ и ще покажем на институциите как могат да се случат значими неща и без бюджет. Вече събираме и кенчета, и пластмасови бутилки. Над 900 тона пластмаса е рециклирана. Бебетата, на които е помогнато, са трицифрено число“- коментира в заключение Лазар Радков.

Цялото интервю може да слушате в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Христина Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39