„Пловдив е избран за поставяне началото на изложението, защото продължава да е столица на Източна Румелия. Това е признание на европейските държави за обединена България. Освен това Пловдив има огромни традиции, а и общината се справя с великолепен начин. Имаме и чиста планинска вода.
Много неща са направени за пръв път: телефонна връзка Пловдив – София, пускане на електрическо осветление, за което се събира целият град. Българите виждат американски плугове, шевни машини "Сингер", парни машини – всичко това го има в индустриална Европа“, обясни директорът на Регионалният исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев.
Решението за организиране на изложение, на което българският народ да покаже своите традиционни производства, е взето през 1891 г. от правителството на Стефан Стамболов. На пловдивчанина д-р Георги Вълкович, български дипломатически представител в Цариград, принадлежи идеята изложението да бъде в Пловдив.
Изложение с чуждо участие е стъпка към признаване на княз Фердинанд от Великите сили и Османската империя. Все още в правно и дипломатическо отношение съществува Източна Румелия с управител българския княз и столица Пловдив, който тогава е най-големият град в България с население над 35 000 души.
Тогава е направена огромна програма за посрещане на туристи и това е дало началото на туризма в Пловдив. Стефан Шивачев обясни още, че тогава е имало 5 категории частни жилища, които са посрещали гостите на изложението.
Първата категория, която е отговаряла за чужденците, е трябвало задължително домакините да владеят поне 2 европейски езика.
На откриването на изложбата присъстваха заместник-кметът Пламен Панов и председателят на общинския съвет инж. Александър Държиков.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..