Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията с РСМ в контекста на ЕС ще водят до отстъпки

„Новината, която можем да очакваме, е да бъде одобрено френското предложение от Събранието в РСМ. Това може да стане с гласовете на управляващия СДСМ, неговите коалиционни партньори, както  и с гласовете, вкл. и на опозиционните албански партии. Очакваме още към одобрението на френското предложение да бъдат добавени някои уговорки, направени от Македонското Събрание по начина, по който го направи и  българското НС, когато одобри предложението на ЕС, станало известно като „френското  предложение“. Това заяви историкът доц. Стефан Дечев.

По думите му, в РСМ вече има ясно изразена воля за одобряване на френското предложение от страна на  Социалдемократическия съюз, на албанските партии, както и „подканяне“ от страна на ЕС на водещи европейски държави и САЩ Република Северна Македония да направи тази стъпка.

Доц. Дечев припомни, че в края на 2020 г., когато е бил  направен опит  българските искания да влязат в преговорната рамка от страна на комисаря Оливер Верхой, тогава от страна на Чехия и Словакия е дошло противопоставянето двустранните отношения да влязат в преговорната рамка. Такова противопоставяне в момента не се забелязва и практически двустранният българо-македонски спор е успял да влезе в преговорната рамка  по интересен начин като спазване от страна на РСМ на договора от Преспа с Гърция и с подписания преди това с България договор от 2017 г.

 „Въпреки че историческите въпроси не присъстват в Копенхагенските критерии за членство на една държава в ЕС, те влязоха дотолкова, доколкото  конкретно към страните от Западните Балкани се изисква преди тяхното членство те да са решили въпросите свързани с добросъседството. Това ще бъде дълъг и продължителен път, тъй като и от двете страни са оставени някакви вратички, съответно за македонска и българска интерпретация къде, как и какво се подписва“.

Доц. Дечев обаче бе категоричен, че френското прадложение не съдържа каквито и да е неща срещу македонската идентичност, независимо че опозицията е успяла да изведе хората на улицата.  

„Доброто на това предложение е, че то като всяко предложение, свързано с решаването на двустранен спорт, не оставя усещането за който и да е било да се чувства победител, а донякъде да бъде неудовлетворен, и това, дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна, да е само въпрос на бъдеща интерпретация“.

Оттук нататък  процесът няма да върви гладко, с оглед на създадената напоследък атмосфера, но също така е очевидно, че  българо-македонските отношения ще вървят в европейски контекст, който ще тласка и двете страни към компромиси, подчерта още доц. Дечев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55