Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучват храма в Златния град край с. Васил Левски

| обновено на 16.07.22 в 09:03

Министерството на културата отпусна 40 000 лв. за проучвания на Златния град на древните траки до карловското село Васил Левски. Това е цялата сума, поискана от държавата от ръководителя на екипа доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. 

Очаква се работата да започне в началото на септември и да продължи един месец. 

Тракийският селищен център край село Васил Левски, известен като Златния град, е датиран към VI-V-ти век преди Христа. Педполага се, че това е първата столица на одрисите

Градът е с площ 40 декара, а укрепената част от него е 10 декара. Засега е проучен само 1 дка от укрепената част.

Там миналата година беше открит храм с внушителни размери 8 на 8 метра. Това е най - представителната сграда в обекта и проучването й ще продължи тази година, съобщи пред Радио Пловдив доц. Костадин Кисьов.

Предстои проучването на храма отвътре. Ще се изследва как е построен, каква е височината му, очаква се да бадат открити и останки от олтар. 

Тази храмова посторйка е била покрита с керемиди със златисто покритие и оттам дойде нарицателното име Златният град, обясни археологът. По думите му, керемидите са били лакирани с така нареченото „котешко злато“ и се забелязвали отдалече. 

Керемидите са огромни - всяка е с размери 70 на 60 см и дебелина от 3 до 5 см. Това са най - големите керемиди в античността, заяви доц. Кисьов. Археолозите разполагат с две цели керемиди и близо два самосвала фрагменти от керемиди. 

Технологията на изпичането на тези керемиди не е позната по това време в Тракия. Затова доц. Кисьов смята, че специално за този храм керемидите са доставени отвън. Възможно е да са внесени от Аполония, Месемврия или от други занаятчииски градове, произвеждащи строителна керамика.

Геофизичните проучвания на терена са показали, че близо до храма има още две постройки. Те обаче все още са под земята, на 3 м дълбочина и не са проучвани. Предполага се, че едната от тях е била резиденция на тракийски цар

Екипът очаква работата по тези постройки да започне догодина, ако се осигури финансиране и необходимата работна ръка. 

Открити са останките на други три сгради извън укрепената част на града. Според археолозите там са живели обикновените хора, а не владетелят със семейството си. Основите на трите сгради са много малки, изградени са от речни кавмъни и нямат покриви от керемиди. Покривани са с нетраен материал, измазан с глина, обясни археологът.

Разкрити са и близо 40 м от крепостната стенаТя е внушително съоръжение с ширина 2 метра и височина 3,5 до 4 метра. Двете й лица са изградени от квадри, между които са поставяни речни камъни, споени с калов разтвори.

Тази година археолозите ще проследят цялата траектория на крепостнвата стена и ще проучват западната й част.

Интервюто на Антоанета Петричанска с доц. Костадин Кисьов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17