Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив дигитализира експонати и артефакти от музеи, ГХГ и НБ

Започва реализирането на проекта „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“, обяви заместник-кметът на града Пламен Панов.

В проекта са включени 7 културни институции – Общинският институт „Старинен Пловдив“, Археологическият, Историческият, Етнографският и Природонаучният музеи, Градската художествена галерия и Народната библиотека „Иван Вазов“. Стойността на бюджета е 781 550 лв., като над 664 000 лв. от тях идват по Програма на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, а останалите са национално финансиране.

В част от културните институти ще се ремонтират някои пространства, а в представянето на експонатите ще се включват нови технологии.

По проекта ще бъде разработено единно мобилно прирожение тип куест (quest) игра, което ще функционира между всички музеи, галерии, експозиции и културни пространства. С помощта на добавена реалност туристът ще може с телефон или таблет да разглежда артефактите, а влизайки в един музей, ще бъде насочен да разгледа и други културни обекти.  

При 10 милиона движими артефакти в България, в културните институции на Пловдив те са над 2 милиона. Тенденцията по света е „да се бяга“ от витрините и да се търси дигитализация, обясни зам.-кметът Пламен Панов.

Проектът приключва в края на февруари 2024 г. Има идея към приложението на по-късен етап да се включи и недвижимото културно наследство на Пловдив, така че туристите, докато се разхождат по Главната, да разглеждат Античния форум, Римския стадион и др., добави заместник-кметът по културата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36