Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудно ще бъде сформирана коалиция след изборите

Снимка: Иван Русланов, БНР


Вотът през октомври и въпросът на честността му коментира в програма "Точно днес" изборният експерт и политолог  Даниел Стефанов. Според него на този етап е важно дали партиите ще покажат някакъв нов подход към кампанията, която предстои.

Той припомни, че досега това, което правиха е да активизират най-верните си привърженици, така наречените твърди ядра, а това води до един много специфичен начин на комуникация, много по-крайни и твърди послания и даване на червени линии.

 "Това води до ситуация, в която - първо, голяма част от избирателите, които не са решили дали да гласуват и за кого да гласуват,  обикновено не отиват до урните и второ, когато в един момент изборите са минали и трябва да се говори за коалиции на самите партии им е много трудно да правят компромис, защото са отишли твърде далече в поставянето на червените линии, " обясни политологът.

Стефанов прогнозира, че тази кампания ще мине в същия дух и ще имаме проблеми при създаване на коалиция след изборите.

Не се създават обществени  консенсуси, а това е основното и то все повече ни липсва, смята анализаторът и очерта проблема:

ко погледнете последните резултати от изборите. Много хора отказват да са част от политическия процес. Ние не знаем какви са тези хора  и  какво представляват, но това крие много голяма опасност за държавата и българското общество в една ситуация, в която се намира целия свят - с желание на различни политически актьори по света да действат в чужди държави . Тези хора са подложени постоянно на различен вид пропаганда. Тяхната дистанция с решенията, които правителството взема е все по-голямо, недоверието към правителството става все по голямо и те се изключват от обществения живот".

Анализаторът изказа мнение, че въпреки желанието да се разтресе партийната и политическата система, конституцията дава доза стабилност. Той смята, че е грешка президентът да се ангажира с политически проекти, защото държавният глава  според конституцията трябва да е неутрален арбитър и да не взема страна в партийния живот. Така основният проблем на президента и служебното правителство е, че политическите партии не им вярват.

"БСП са вече в открита борба с президента. ПП също е  в открита война. ГЕРБ са на приливи и отливи. Тези войни не са на принципна основа, а на личностна основа. Това създаде  тази ситуация, в която от първия ден на това служебно правителство има протест", допълни Стефанов.

По думите му  войната в Украйна ще бъде една от основните  точките на  противопоставяне в тази кампания - като се започне от газовите доставки и се стигне до състоянието на икономиката ни.

"Парадоксът за мен е, че точно в този момент трябва да се намери някакъв консенсус в посоката на държавата, която трябва да върви. А виждаме точно обратното -  едно наистина много високо ниво на радикализация, едно ниво на разделение, което не разрешава да се вземат поредица от стъпки, от решения  в една и съща посока", заключи политологът. 

Той допълни, че винаги преди избори темата за честния вот  излиза на преден план, а след изборите бързо затихва. Преборването на купения вот не може да стане със свети и временни мерки, а с промени в законодателство, които да държат отговорни политическите партиите, които си позволяват да правят такива неща.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49