"Пловдив даде твърде много на България не само с акта на Съединението. Да не забравяме, че той е всепризнатият център на българското Възраждане. Нямаше нищо по-естествено от това в Пловдив да се създаде Българският таен революционен комитет, Захари Стоянов да събере своите съмишленици и така да се откликне на желанието на българите и на север, и на юг от Стара планина." Това заяви българският президент 1997 -2002 г. Петър Стоянов.
По думите му, няма никакво съмнение, че Съединението е акт, за който българският народ е бил на абсолютно едно и също мнение, за разлика от българския политически елит, който по отношение на това, как да се случи Съединението е бил разделен на два противоположни лагера.
Във всички етапи от българската история разединението между политиците е съществувало в голяма степен. Въпросът е в даден исторически момент да се вземе правилно решение.
„Съединението обаче поражда и феномен – разделението на русофили и русофоби, и точно в Пловдив това разделение е най-силно. Спомняме си, че Народната партия, в която членуват голяма част от българските първенци и която се нарича „съединистка“, впоследствие отказва да тръгне съм съединение, защото Русия е против. Това трябва да преодолеем днес – да си дадем сметка докъде стига границата на нашата благодарност към Русия. Тя стига дотам, откъдето започва нашият национален интерес и е крайно време да осъзнаем това – и политици, и русофоби“.
Държавата не може да бъде силна, ако политиците са разединени, подчерта Стоянов.
„Националният елит трябва да осъзнае, че носи на плещите си отговорността за бъдещето на България. Хората имат права, те не са длъжни да носят на плещите си бремето на управлението. Националният политически елит обаче е длъжен, задължен е да го стори“.
Днес животът в мир създава впечатление, че няма национални цели и национален идеал. Но това е измамно, защото след Втората световна война живеем в друга, по-скучна Европа и именно животът в мир реализира най-важния идеал – добър стандарт на живот, живот в справедлива държава. Това изглежда далеч по-скучно от романтичните участия във въстания.
„Ако в момент на беда българският народ е способен на такава мобилизация, каквато видяхме в карловските села, той не само че не е загубен, но има и доста добро бъдеще“, подчерта още президентът Петър Стоянов.
Интервюто – от звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..