Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една четвърт от българите търсят силното лидерство

Два дни преди началото на новата учебна година и почти две седмици преди отново силно да завият политическите ветрове от есента, за са раместят съществено терена на властта, хората около Карлово остават на тъжната си територия, затлачена от водни наноси и грешки. В опит да се преборят с времето.

След урока на природата, поредицата анализи, разследвания, получената или обещана помощ, какво успяха да си кажат и да разберат взаимно избирателите и властта? Какви очаквания са кодирани в безвремието между неуспели парламенти, геополитическа несигурност, инфлация и енергийни кризи? Ще разговаряме с автора на книгата  „Циничното или играта на власт и удоволствивие“ доц. Валери Личев – социален антрополог.

„Тази предизборна кампания се различава сериозно от предишните. Риториката вече не върши работа, думите се изхабяват и понеже изборите са много начесто, няма какво да се каже. Преди това можеха да  залъжат избирателите с някой красив лозунг, с обещания. А сега изборите толкова зачестиха, че изпреварват скоростта на говорене и мислене. В такава ситуация не мисля, че могат да се отправят и каквито и да било смислени послания“. Това подчерта доц. Валери Личев.

По думите му,сега е по-лесно да се атакува противника, вместо да се обещава нещо. Обещания няма толкова, колкото има взаимни обвинения лишени от смисъл.

„Нито причината за инфлацията се състои в това, че е паднал някакъв политически лидер, нито заканите да бъде вкаран в затвора, дават резултат и или пък ще предизвикат изслушване в ЕП.  Въпреки че политическата култура е различна и политиците сега станаха по-фини, се доближаваме  до края на 19 век, когато е по-добре да омаскариш противника, отколкото самият ти да кажеш нещо позитивно и да го направиш“.

За цинизъм на политиката може да се говори в много случаи - "когато се пренебрегва човешкото достойноство, когато липсва уважение към човешкия живот и точно това се използва от някои политически лидери, които твърдят, че другите не правят нищо за хората, а Народът иска...."

Около една четвърт от населението е подвластно на идеята  "силно лидерство". 

"Тази част от хората разчита на  идеята за силния лидер и за добрата ръка, която може да наказва, но може и да дава. Знаем каква е българската поговорка "преклонена глава сабя не я сече", но  да търсим повече възможности колективно да се спрвим с проблемите".

Цялото интервю - звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34