Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложби за 140 години от създаването на РАМ-Пловдив

140 години от създаването си отбелязва през септември Регионалният археологически музей в Пловдив. Серия събития и излобжи представят музейните служители за юбилея. В програма "Точно днес" разговор с археолога Любомир Мерджанов, който разказва и за приключилите този месец разкопки на Голямата могила в Пловдив.

В своята 140-годишна история музеят преминава през различни периоди и етапи на развитие. Ето защо този юбилей се отбелязва и с откриване на изложба „Спомен за музея“, която проследява именно това. Изложбата може да бъде видяна в периода от септември до 23 октомври 2022 г. Куратор е Екатерина Илиева.

Спомен за музея” е основната изложба, с която музеят отбелязва своя юбилей. Ето защо и вместо обичайните археологически артефакти, тя ще предложи на посетителите едно необичайно пътешествие в миналото. Това е първата изложба на музея, в която е направен опит интерпретацията на музейния специалист да бъде възможно най-малко. Чрез разкази на служители на музея, извлечени от архивни документи и публикации, събитията са представени „от първо лице”.  В централната витрина на помещението са подредени „спомените”, които обрисуват музейната, научната и археологическата дейност на РАМ - Пловдив. В другите витрини около нея, в хронологичен ред, са подредени и различни забележителни предмети от миналото на музея и неговите служители. 

Другата голяма изложба ще бъде открита в края на октомври и ще е посветена на Небет тепе. Също така предстои издаване на Годишник на музея.

За проучванията на Голямата могила, които продължиха месец и половина Мерджанов съобщи: "Резултатите ни са доста разнообразни, допроучихме структурите от Средновековието на върха на могилата. Освен това открихме още едно вкповане в абсидата на църквата, където се намериха големи количества фрагменти от полихромна живопис. Те са предадени за анализ и консервация. В дълбочина открихме материали от Късната античност, но не открихме съоръжение от този период.  В дълбочина на могилния насип нямаме структура, и не сме достигнали гробно съоръжение, само керамичен материал, които ни ориентира какво да се очаква през 2023 г. Иманярските тунели са два, но за щастие не са засегнали сериозно могилата и не достигат до гробно съоръжение. В единия тунел попаднахме на две галерии, където на стената бе издълбана годината 1933-та .Там намерихме монети от времето на Борис III и една вензела от военно училище. Вчера мина комисията от Министерството на културата, които експерти - приеха обекта и разпоредиха разкопките да продължат и следващата година."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските художници рисуват града като свой дом

Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153.  На 27 октомври се  навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..

публикувано на 18.11.24 в 15:47
Първа награда - стипендия на МК -Християн Симанов, НХГ

Обявиха резултатите от конкурса "Плакат - Костадин Отонов"

Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..

публикувано на 18.11.24 в 11:38

Експертна комисия вече ще прави номинации за награда "Пловдив"

Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани . Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата. Това става ясно..

публикувано на 18.11.24 в 11:16

"Музикални пространства" звучат в студио 1 на Радио Пловдив

„Музикални пространства“ събирана една сцена - виртуозния флейтист Бюлент Евджил от Турция и пловдивската пианистка д-р Велислава Стоянова.   Концертът се организира от Генералното консулство на Република Турция и Българско – турски литературен клуб Пловдив с подкрепата на община Пловдив . Тази вечер, 18 ноември, от 18:00 часа в Първо..

публикувано на 18.11.24 в 08:00

В "Срещите" за душевността и обществения бит на българина

За загадката Иван Хаджийски си говорим тази събота с философа Тони Николов в "Срещите". Ученият, който с колело обикаля България, за да нарисува истинския портрет на българина и да каже, че "Душевността на човека се определя от обществения му бит." Слушайт, интересно е.

обновено на 16.11.24 в 10:18