Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се тревожат най- вече за джоба си

Опасностите за ежедневното качество на живот у нас са възприемани като реални, опасностите на текущата геополитика също са възприемани като реални, но не в толкова висока степен. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, възложено, проведено и финансирано от социологическата агенция. 

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 31 август и 8 септември 2022 г. сред 1000 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души. Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“.

Проблемите с цените доминират в масовото съзнание у нас. На този фон страховете от войната и свързани теми също са високи, но не изпъкват, посочват от агенцията. Според тях коронавирусът вече не плаши българите както някога. Традиционно високи остават страховете от мигрантска вълна, а опасността от трайна политическа нестабилност се споделя масово като съвсем реалистична.


Опасност от увеличението на цените и политическа нестабилност

Близо 90% от анкетираните намират за реална опасността увеличението на цените у нас да стане прекомерно. Тук обществото е на практика единодушно. Опасности като потенциален недостиг на газ, респективно – отопление, се намират за реални от близо 80% от българите.

Сходни са дяловете на тези, които приемат за реална опасността от трайна политическа нестабилност в страната.

Близо 70% пък намират за реална опасност недостиг на електричество. Макар и този дял да е относително по-нисък в сравнение с тревогите за газа, явно до хората у нас не достига в максимална степен обстоятелството, че България е всъщност износител на електричество, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.

Мигрантската вълна 

Над 70% се подготвят за нова мигрантска вълна. Този въпрос обаче вече е част от политическия дневен ред в последните години и не стои с такава острота, както въпросите за жизнения стандарт, смятат от социологическата агенция. 

Войната в Украйна 

Въпросът със задълбочаването на войната в Украйна, макар да се споделя като реална опасност в мнозинство от случаите, не изпъква в такава степен като реален страх, както въпросите на ежедневието. Въпросът е зададен преди последната интензификация на конфликта, но няма такава острота. Българското общество явно не осъзнава в достатъчна степен и опасността страната ни на практика да ревизира позициите си спрямо Запада – под 40% съзнават тази заплаха като реална. Структурата на отговорите по този въпрос показва и неразбиране, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“. 

Опасността от коронавируса

Под 40% от анкетираните виждат реална заплаха от коронавируса. Дали заради ниските в момента нива, дали заради по-ниската опасност от Омикрон като цяло или пък заради цялостното по света изоставяне на темата, българското общество, по всичко личи, предпочита да приключи с този въпрос, отбелязват от социологическата агенция и допълват, че според изследването по-възрастните хора се страхуват повече от коронавируса. 

Според данните най-тревожни по материалните въпроси също са хората на по-висока възраст, с по-ниски доходи.

Всички са единодушни в очакването на политическа нестабилност, отбелязват от агенцията. Най-много държат на тази тема привържениците на по-старите партии на политическия терен, като се смята, че въпросът за политическата стабилност е и част от кампанийния дневен ред. Привържениците на доскоро управлявалите формации не споделят чак в такава степен основните опасности, отбелязват от „Галъп интернешънъл болкан“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Червените линии в кампанията, трудно се прекрачват след нея

Отличителна черта на тази предизборна кампания са листите на БСП, където в 20 области са водачите са различни, впрягането на кметския ресурс на ГЕРБ и разделението в ДПС, което може да обърка електората на партията, констатира политологът и предодавател в СУ Теодора Йовчева.  Според нея стратегията на ГЕРБ да вкара популярни кметове в листите..

публикувано на 25.09.24 в 15:48

Политиката на ДБ е насочена към младите и бизнеса

На политическата сцена трябва да се говори какво ще направим с управлението на държавата, а не да се говори кои как се позиционира спрямо другите партии. Затова и ние от ДБ насочваме политиката си към младите, бизнеса и бъдещето на България. Това коментира кандидатът за депутат от ПП-ДБ Владимир Славенски, който е седми в градската листа...

публикувано на 25.09.24 в 11:07

Важно е да стигнем до хората с нашите послания

Имам амбиции да вляза в парламента, но по-важно е да стигнем до хората, те да чуят нашите послания и да гласуват за нас, заяви в програма "Точно днес" бившият военен министър от кабинета "Станишев" Николай Цонев, който оглави листата за Пловдив град на хората на Ахмед Доган  - "Алианс за права и свободи". Цонев и в момента е преподавател в УНСС...

публикувано на 25.09.24 в 10:19

Протест и контрапротест на автоинструктори в столицата

Автоинструктори от цялата страна ще проведат в столицата две паралелни демонстрации заради промените в наредбата, регулираща обучението на кандидат-шофьорите. Промените в правилата за изпитете за шофьорски книжка са преложени от министерството на траспорта и е планирано да влязат в сила от 10 декември тази година. Пред президенството..

публикувано на 25.09.24 в 07:10

Парламентът трябва да отхвърли ветото на президента върху ГПК

Правната парламентарна комисия обсъжда днес ветото на президента върху промените в Гражданския процесуален кодекс. С тях се въвеждат нови правила за определяне на особени представители и техните възнаграждения и за възраженията за прекомерност за разноските за адвокат. Народното събрание иззе от съда правомощието по определяне на..

публикувано на 24.09.24 в 15:40