Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се тревожат най- вече за джоба си

Опасностите за ежедневното качество на живот у нас са възприемани като реални, опасностите на текущата геополитика също са възприемани като реални, но не в толкова висока степен. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, възложено, проведено и финансирано от социологическата агенция. 

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 31 август и 8 септември 2022 г. сред 1000 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души. Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“.

Проблемите с цените доминират в масовото съзнание у нас. На този фон страховете от войната и свързани теми също са високи, но не изпъкват, посочват от агенцията. Според тях коронавирусът вече не плаши българите както някога. Традиционно високи остават страховете от мигрантска вълна, а опасността от трайна политическа нестабилност се споделя масово като съвсем реалистична.


Опасност от увеличението на цените и политическа нестабилност

Близо 90% от анкетираните намират за реална опасността увеличението на цените у нас да стане прекомерно. Тук обществото е на практика единодушно. Опасности като потенциален недостиг на газ, респективно – отопление, се намират за реални от близо 80% от българите.

Сходни са дяловете на тези, които приемат за реална опасността от трайна политическа нестабилност в страната.

Близо 70% пък намират за реална опасност недостиг на електричество. Макар и този дял да е относително по-нисък в сравнение с тревогите за газа, явно до хората у нас не достига в максимална степен обстоятелството, че България е всъщност износител на електричество, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.

Мигрантската вълна 

Над 70% се подготвят за нова мигрантска вълна. Този въпрос обаче вече е част от политическия дневен ред в последните години и не стои с такава острота, както въпросите за жизнения стандарт, смятат от социологическата агенция. 

Войната в Украйна 

Въпросът със задълбочаването на войната в Украйна, макар да се споделя като реална опасност в мнозинство от случаите, не изпъква в такава степен като реален страх, както въпросите на ежедневието. Въпросът е зададен преди последната интензификация на конфликта, но няма такава острота. Българското общество явно не осъзнава в достатъчна степен и опасността страната ни на практика да ревизира позициите си спрямо Запада – под 40% съзнават тази заплаха като реална. Структурата на отговорите по този въпрос показва и неразбиране, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“. 

Опасността от коронавируса

Под 40% от анкетираните виждат реална заплаха от коронавируса. Дали заради ниските в момента нива, дали заради по-ниската опасност от Омикрон като цяло или пък заради цялостното по света изоставяне на темата, българското общество, по всичко личи, предпочита да приключи с този въпрос, отбелязват от социологическата агенция и допълват, че според изследването по-възрастните хора се страхуват повече от коронавируса. 

Според данните най-тревожни по материалните въпроси също са хората на по-висока възраст, с по-ниски доходи.

Всички са единодушни в очакването на политическа нестабилност, отбелязват от агенцията. Най-много държат на тази тема привържениците на по-старите партии на политическия терен, като се смята, че въпросът за политическата стабилност е и част от кампанийния дневен ред. Привържениците на доскоро управлявалите формации не споделят чак в такава степен основните опасности, отбелязват от „Галъп интернешънъл болкан“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Археологическото проучване под Бетонния мост приключва в срок

Приключват археологическите разкопки под Бетонния мост. Следващата седмица предстои междуведомствена комисия да посети обекта и да реши неговата съдба. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Петър Зидаров, който ръководи археологическия екип. „Това, което е най-впечатляващо със своите мащаби, е голямата масивна..

публикувано на 23.08.24 в 10:35
Иво Инджов

Политическата криза скоро няма да бъде преодоляна

Понеделник е денят "Х", в който трябва да стане ясно дали ще има нов служебен кабинет отново начело с Димитър Главчев, а също и дали предсрочният парламентарен вот ще бъде на 27 октомври, или ще се отложи още във времето. Вчера президентът Румен Радев даде срок до понеделник Главчев да представи състав на ново служебно правителство. Ще се..

публикувано на 23.08.24 в 09:47

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев. Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на..

публикувано на 22.08.24 в 10:43
Милен Любенов

Загърбване на политическото его ще ни извади от кризата

Това, което наблюдаваме е демонстрация на определени политически фактори с голямо политическо его, което няма място в политиката. За да вървим напред като общество и държава  е време политиците да отстъпят от своето его. Това коментира политолога доц. Милен Любенов. Според него след протестите, които бяха организирани от служители на МВР и..

публикувано на 22.08.24 в 10:20