Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дипломацията е по-ефективна от армията

Войната в Украйна и разширяване на мащабите на военните действия, обявената частична мобилизация от руския президент Владимир Путин и какъв е риска за България, ЕС и света коментира в програма "Точно днес"  геополитическият анализатор проф. Марин Русев.

 Според него, на пръв поглед, от декларативна гледна точка нещата се влошават, от една друга гледна точка - нещата си вървят в един разумен за всеки здравомислещ човек завършек, който няма как да не се нарича крах на съвременната кремълска клика. 

"Тук бих искал да направя една уговорка, че изключително вредно за България  е смесването на понятията "анти - Русия" и "анти-Кремъл" - това са две различни неща. Според мен Русия е една от люлките на цивилизацията, едно уникално общество, в същото време Кремъл и по-точно Путин  го съсипва в момента" - каза проф. Русев.

Той коментира, че първите мъже на държавата са длъжни да правят изказвания и анализи, но от по-глобална гледна точка това са неща , свързани с изречението "буря в чаша вода" , защото в крайна сметка ние от гледна точка на нашата сигурност едва ли може да направим, така че да защитим само с вътрешен ресурс нашата страна. 

"Дипломацията може да свърши повече работа, отколкото армията. В този смисъл едва сега се виждат ползите от това, че България въпреки силната вътрешна обществена съпротива на голяма част от българското общество, която и до днес е силна, все пак е част от западния свят, защото няма как да си представим другата ситуация- да сме извън него "- добави проф. Марин Русев. 

Относно това доколко е реален рискът за националната сигурност коментира: 

"Между думите риск, опасност и заплаха границата е много тънка. Такива тежки изречения от рода на едното го има, другото го няма и в същото време се казва "засега" , това значи, че ние правим синоптична оценка на времето към настоящия момент. Има голяма степен на многословие. Изказват се твърде много неспециалисти" . 

Проф. Русев добави още, че всичко зависи от това дали страната ни ще бъде лоялен съюзник не на общата история, а на политиката насочена към това, което представлява заплаха за съвременното общество. Експертът уточни още, че едва ли има човек или политик, който би подкрепил референдум, провеждащ се в територия, която не притежаваш. 

"Това е референдум в  условията на присъствие на чужда държава във все още призната друга държава. Руснаците изпуснаха момента да направят референдум, когато беше върхът на тяхната инвазия. Тогава може би щяха да имат "по-справедливи" основания да държат на това да правят референдум на територия, която са окупирали. 

Към момента в нито една от споменатите 4 административни области Русия не държи  на 100 % територия. Напротив - в някои от тях владеенето е около 50% ", коментира проф. Русев и  даде пример, че не може едновременно Луганск и Лиман да бъдат обект на един и същи резултат от референдум, тъй като се отнася за територия, която нито Русия, нито сепаратистките власти притежават. 

Според него мобилизацията, която обяви Русия е опасно, ненужно и неефективно упражнение, което само отлага лошия край на руската инвазия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


По публикацията работиха: Христина Йорданова, Яница Марова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42