Очевидно е, че повечето партии - основните играчи, повече говорят за себе си и на твърдите си избиратели, отколкото се опитват да разширят подкрепата си.
Така политическият психолог проф. Антоанета Христова обобщи досегашната предизборна кампания за предсрочния вот на 2-ри октомври у нас.
Според нея е очевидно, че м одерната интернет технология не функционира ефективно.
Христова е убедена, че най - предпочитаната форма на кампанията е от типа „врата до вратата" - да видиш човека, да го пипнеш, да чуеш проблемите му.
Липсата на качествено отразява пряко върху поведението на гражданите преди и по време на изборите, коментира образованието на политическия психолог. Тя нарече този дефект в образователната система - гражданите не са образовани какво могат да очакват. Нормално е нереалистичните очаквания да не бъдат удовлетворени.
Качественото гражданско образование е изключително важно, подчертава проф. Христова.
Извoдите:
Политиците не знаят да общуват.
Избирателите не знаят да слушат.
Какво да се прави
Гражданите трябва да знаят, че в съвременната демокрация никъде не е идеално. Единственото нещо, което им гарантира демокрацията е, че ако те са проактивни, то те имат право да изискват.
Храта, които искат да държат живота в ръцете си, трябва да знаят, че политиката не е нещо, което се обещава сега и да очаква да се изпълни. В политиката обещанията се изпълнява всеки ден.
Политиците трябва да разберат, че са сменяеми! През последните две години видяхме масова неспособност на политиците да се справят с демокрацията. Масово се правят всякакви нарушения, но санкции няма.
Избирателната активност
Едната тенденция е активността на изборите да се търси - в условията на крайно противопоставяне, при липса на опит и гражданското образование всяко се затваря и не иска да се гласува.
Другата тенденция - страхът може да накара хората да се насочват към някаква партия, която да върне някаква устойчивост, спомен за някаква стабилност за преиод, в който хората са се чувствали по - добре.
Коя тендецния ще наделее, Христова не се нае да прогнозира.
Вероятно избирателната активност ще продължи да намалява. Но това прдвещава много лоши следващите месеци и години - продължаване на боричкането, трудност за формиране на правителството и скорошни нови избори, категорично е проф. Христова.
Тя посочи, че в световен малък тенденцията е към всичко по - голям консерватизъм и краен либерализъм.
Какъвто ще е сегашният прочит на бъдещото консервативно все още не е ясно, смята политическият психолог.
Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Антоанета Христова е в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..