От първи октомври предстои да бъдат преизчислени пенсиите у нас. Средствата бяха предвидени в актуализацията на бюджета, направена през лятото. Основната цел е да компенсира изоставането на най-отдавна отпуснатите пенсии у нас. Ще бъдат преизчислени всички трудови пенсии, отпуснати до 31-ви декември 2021 година включително.
На какво могат да разчитат хората от следващия месец за пенсионните си доходи- за това разговаря Неда Велкова в предаването "Ден след ден" с бившия социален министър Христина Христова.
Тя обясни, че идеята на преизчислението е да се намали огромната разлика между старите и по-скоро отпуснатите пенсии, които при еднакви осигурителни условия са с много различни стойности.
Според Христова начинът, по който се прави преизчислението, се отдалечава от основния принцип на пенсионноосигурителната система в България- осугурителното право да съответства на осигурителния принос на човека. Тя предвижда, че крайна сметка много от пенсионерите ще бъдат разочаровани, тъй като увеличение ще е получат една трета от тях.
"Някои от хората, които в периода 2010- 2012-2015 са получили своите пенсии, ще имат съвсем малки увеличения, а такива, които са се пенсионирали след този период, няма да имат такова. Дори при някои може да се получи по-малка пенсия. Разбира се, те трябва да са спокойни, защото никой няма да получи по-ниската пенсия, а ще се получава сума в размера от месец септември 2022 година"- коментира Христова.
Тя разясни, че преизчислението става, като има един базисен размер на пенсията. При всички отпуснати пенсии преди 2008 година ще ползва средния осигурителен доход, с който ще започва преизчисляването - умножение на средния осигурителен доход с индивидуалния коефициент от 2007 година. За всяка следваща година ще се умножава с това, което е по-високо- ръста на средния осигурителен доход или ръста на инфлацията.
Повечето минимални пенсии са дотирани от държавата, защото при изчилсяването им се е получил размер, по-малък от минималния гарантиран. Те няма да получат увеличение.
Колкото по-скоро се е пенсионирал един човек, толкова по-малко увеличение ще получи, защото тогава осигурителният доход е бил сравнително висок, което определя един по-голям размер на получената пенсия. Най-голямо увеличение могат да очакват пенсиониралите се преди 2008 година.
Христина Христова посочи, че според нея като цяло по отношение на публичните финанси сме в сложна ситуация.
"Мисля, че ще имаме ситуация на проблеми в бюджета още при последното тримесечие на тази година. Сега имаме излишък в бюджета, но като започнат усилените плащания през октомври, ноември и декември най-вероятно ще излезем на дефицит" - прогнозира тя.
Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова може да чуете в прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..