Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучвателният период за осиновителите в България е къс

Проучвателният период за вписване на осиновителите в българския регистър е твърде къс – едва три месеца и не може да даде реална картина за това колко адекватно могат да изпълняват ролята на родители. Тази теза защити Величка Дошева от Българската асоциация на осиновени и осиновители в предаването на Радио Пловдив „Точно днес“.

Коментарът беше по повод случая на агресия на осиновителка към осиновено дете, който се разигра в пловдивския квартал Столипиново.

Величка Дошева даде пример, че в други европейски държави като Швеция и Италия периодът на проучване е 1 година, а във Франция – 9 месеца.

„В чужбина една седмица се правят срещи между кандидат-осиновители и психолог, след това се правят срещи между кандидат-осиновители и социален работник. Следи се какви са емоционалните нагласи на хората да осиновят деца. Как биха реагирали при евентуално възникнали проблеми. Там психологът може да насочи вниманието да се погледне от друга гледна точка  на осиновяването“, коментира Дошева.

Тя поясни, че процедурата у нас е коренно различна. Кандидат – осиновителите пишат заявление затова, че искат да вземат дете и се проучва материалното състояние. След това се иска препоръка от двамата души за кандидат осиновителите, осъществяват се и определен брой срещи между социалния работник и тях. „Това обаче не може да е гаранция за каквото и да е“, категорична е Дошева.

Тя добави още, че не й е известно да е било отказвано на кандидат-осиновител да бъде вписан в регистъра.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години.  Вулджев..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29