Много често, хора, които са заловени да карат след употреба на алкохол или наркотични вещества и субстанции, се разминават с административни актове и наказателни постановления. Друг път се образуват досъдебни производства, но те не стигат доникъде и не се влиза с обвинителен акт в съда. Или се влиза по по - леко квалифицираните състави, тъй като не се събират доказателства, с които обвинителният акт да издържи.
Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Велислав Величков по повод случаите, в които пияни или дрогирани шофьори предизвикват пътни инциденти с ранени или загинали хора.
Той обясни, че в такива случаи обикновено става въпрос за рецидивисти на пътя - млади хора със спорно поведение или криминално минало. Те имат по 18 - 20, последният случай 29 наказателни постановления. И този човек продължава да си управлява колата, без да му се отнема шофьорската книжка.
Когато те хванат 20 - 30 пъти, поне в един от тях накрая ще предизвикаш катастрофа, вероятно и с жертви.
Така се случи с Георги Семерджиев, който очевидно е бил закрилян от полицията, имало е и прокурорско мълчание по неговите деяния.
Такъв е случаят и с последния бабаит, който размаза колата и уби френски гражданин в София напът за летището, избутвайки го буквално от платното.
Трябва да видим защо тези лица не биват залавяни, не биват проверявани, защо срещу тях не се образуват досъдебни производства, особено при натрупване на множество наказателни постановления за едни и същи деяния. И дали се извършват реални проверки най - вече за употреба на наркотични вещества.
Съдебните споразумения
Този институт със споразуменията категорично трябва да бъде променен, категоричен е адвокат Величков.
Според него, споразумение може да се сключва със съгласието на пострадалия от престъплението или неговите адвокати, а не да бъде сделка между човека, извършил престъплението и прокурора, който го обвинява.
Защото след това джигитът отново излиза на пътя и вероятно извършва същите престъпления.
И още - може да има леко повишаване на квалифицираните състави след употреба основно на наркотични вещества
Велислав Величков смята, че е въпрос на професионален и дали да се отнеме собствеността на превозното средство при пътното произшествие.
Юристът е категоричен, че при шофьори, употребили алкохол или наркотици, трябва да има не фокултативно, а ефективно отнемане на свидетелството за провоуправление поне за две години.
Законовите промени
Наказателният ни кодекс е от 1968 година, променин е стотици пъти. Главата „Транспорт“ и „Престъпления против транспорта“ също има доста промени, припомни Величков.
Сложно е да се обхване материя като Наказателния кодекс за година - две. Но това трябва да се започне.
Крайно време е в 21-ви век, в Еврапейския съюз, страната ни да има нов модерен наказателен закон, отчитащ тенденциите в наказателното право.
България има нужда от нов Наказателен кодекс и нова концепция за наказателната политика, допълни юристът.
Интервюто на Емил Костов с Велислав Величков е в звуковия файл.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..