Какво променят в геополитически контекст обявените резултати от фалшивите референдуми в Украйна и как отзвучават те в политически план в България - анализът е на политолога Христо Панчугов.
"Предизборната кампания мина заобикаляйки темата за Украйна и потенциалните последици от войната и ефекта върху българската икономика. Единствено свързана с тази тема беше тази, за кризата с газа, която е важна тема, но не и основната. Затова само можем да предполагаме към този момент какви са позициите на основните политически партии и перспективите, които те виждат пред гарантиране на българската национална сигурност и как това обединява или разделя политическите формации около перспективата за бъдещото управление. Няма съмнение, че това ще остане най-голямата криза за разрешаване след изборите на 2 октомври". Това заяви Панчугов в програма "Точно днес".
По думите му, за да може нещо да работи като заплаха, нивото на заплахата трябва да бъде поддържано високо.
"От първия ден президентът Радев не говореше по темата за Украйна, но когато той реши да каже нещо, досега стратегията му е да се прокарва руската гледна точка, свързана с възможността всеки ангажимент на България към повишаване на сигурността в региона, към изпращане на военна помощ за Украйна, да бъде разглеждана като влизане на България в тази война.
Ескалирането на нивото на заплаха предотврати изобщо възможността България да стане смислена част от общото европейско на НАТОвско усилие за повишаване на сигурността в Черноморския регион и на собствената си сигурност".
Конфликтът Русия - Украйна от първия ден е лишен от стратегически основания, както и от потенциални възможности за истинска победа.
Признаването на референдумите и присъединяването на украинските територии към Руската федерация увеличават опасността Путин да бъде притиснат в ъгъла. Военните неуспехи в Украйна, хаосът с обявената обща мобилизация само демонстрират все по-слабата позиция на режима в Кремъл и все по-слабата позиция, по отношение на войната в Украйна в самата Руска федерация.
"Не смятам, че съюзът, който виждаме в Западна Европа и в света, по отношение на случващото се в Украйна, ще бъде разколебан от това, което става сега и че то ще се отрази на готовността на украинските въоръжени сили да си върнат териториите".
Панчугов бе скептичен, че евентуалното използване на тактическо ядрено оръжие, отвъд разрушенията, които то ще предизвика, едва ли ще доведе до спечелване на войната и че Путин ще подходи лековато към екскалиране на конфликта до такава степен.
"Това би предизвикало доста сериозни последици за самата Руска Федерация и ще увеличи желанието на западните държави да подкрепят Украйна в постигането на победа в тази битка и връщането на контрола на Украинската република върху своите територии".
Интервюто - звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..