„Българската нация се топи с много бързи темпове и тези темпове не са само заради естествени причини, каза Радио Пловдив д-р Жана Цонева, антрополог от БАН.
Според нея оснавната причина е в това, че начинът на живот у нас не е добър и чупи доста европейски рекорди. „Ние сме на дъното на всички възможни класации и нито едно правителство, от изредилите се, не направи нищо, за да смекчи, примерно, удара от пандемията“.
Доц. Цонева беше катогорична, че управленията у нас работят срещу населението, прогонвайки го в чужбина. “Темите на нашите политически елити са корупцията и антикорупцията, политическите междуособици и външната политика, а това не се яде“. Според ния трябва да се направи нещо за хората, да се повдигне тяхното благосъстояние. „Антикорупцията е важа, но не се яде“
Д-р Жана Цонева подчерта, че демографският срив е в основата на намаляващото население в България. „Бедността е основен фактор за смъртността и прогонването на хората от страната“.
Според нея два са начините за борба с тази бедност. „Трябва да има нова данъчна политика, която да помогне на хората, както и работещите да се самоорганизират в синдикални структури, за да изискват повече от работодателите“.
Доц. Цонева подчерта, че всичко това е отсъствало от предиброния дебат, защото ни е налегнала дълбока социално- политическа апатия, за която свидетелства активността при вота.
Икономиката ни работи чудесно и е във възход, коментира д-р Жана Цонева, но тя работа за определени хора – собственици на капитал, бизнес, жилища. „Те получиха таван на тока, помощи и данъчни отстъпки, въпреки че се бориха за либерализация на пазара. Бедните хора не получават нищо и те решават да си търсят късмета другаде. Затова емигрират. Напускат страна, защото тук не могат да успеят“.
Важно е да се разбере, че растежът на икономиката не се отразява директно на стандарта на хората, каза антропологът от БАН.“Няма как да има растеж на населението, докато не се подобрят условията за живот. Тоест трябва да има по- справедливо преразпределение на произведеното, защото ние имаме ней-големите неравенства в ЕС“, изтъкна в заключение доц. Жана Цонева..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..