Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият пъзел след вота не се нареди, а се усложни

Павел Вълчев
Снимка: alpharesearch.bg

Има ли нареждане пъзела или някои части са безвъзвратно изгубени е тема и на анализа на социолога Павел Вълчев. В програма "Точно днес" той каза, че неговият акцент от тези избори е рекордно ниската избирателна активност. Също така той смята, че точно ниската активност е "червената лампа" за политическия елит у нас.

"Към всички кризи днес - газова и енергийна криза, инфлацията, войната, нашите политици прибавиха още една - политическата", посочи Вълчев. По думите му резултатите посочат, че ГЕРБ като първа сила успя да спечели близо 50 000 гласа повече от изборите през ноември 2021 г., "Продължаваме промяната" загуби 170 000 гласа, ДПС запази позициите си, БСП този път загуби по-малък брой гласове. 

Големите губещи са "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ", които имат 150 000 гласа по-малко и изпаднаха от парламента.

"Има преместване на силите от едни партии към други, но ситуацията не е изчистена и липсва решение", поясни социологът. Според него очакването е насочено към ГЕРБ да положат усилия за съставяне на кабинет. 

"Смятам, че този път ще сме свидетели на един по-дълъг процес, в който ще трябва да видим дали изобщо ще текат преговори, или ще има принципен отказ, това е първата фаза, след това е дали ще има съгласие по теми и приоритети", каза социологът от "Алфа рисърч". Той съобщи, че са имали въпрос в екзит пола, в който са питали в деня на вота: "Дали трябва да се направят компромиси за правителство?". Отговорилите с "да" са  над 80%.

По повод на контактна група Плевнелиев-Паси: "Това са силни фигури, доста премерено пуснати в публичното пространство. Знакови фигури за евроатлантическата ориентация на България, протегнатата ръка и заявката за такъв тип управление е изключително интересна. Борисов ясно заяви, че България трябва да има изчистена позиция за Украйна."

Повече може да чуете от звуковия файл по темата!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54