Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

45% от възрастните хора в Пловдив и областта са с увеличени пенсии

| обновено на 07.10.22 в 15:51

80 407 пенсионери от Пловдив и областта са получили преизчислени пенсии, чието изплащане започна от днес. Данните на НОИ в града показват, че увеличението е засегнало 45 на сто от възрастните хора.

26,5% от пенсионерите получават увеличение от 50 до 100 лева. Една четвърт са тези, чиито пенсии скачат между 100 и 200 лева, а 24 на сто получават увеличение между 10 и 50 лева. Припомняме, че минималните пенсии не са увеличени, вдигнат е само така наречения таван на пенсиите до 3 400 лева.

Стастистиката на НОИ показва още, че 62 на сто от хората, които са получили увеличение, са се пенсионирали преди 2007-ма година, когато осигурителният доход е бил значително по- нисък. От 1-ви октомври всички пенсии до 2007 година са преизчислени със среден осигурителен доход от 397 лева, а сега се отпускат пенсии при среден осигурителен доход от 1000 лева.

От 3-ти октомври до днес в НОИ  600 възрастни хора  са получили разпорежданията си за новата си пенсия, а 300 души са посетили приемните на института за разяснение на размера им. Постъпили са още 11 запитвания и една жалба, в която се оспорва полученият размер на пенсията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Хранително натравяне или нов вирус в забавачката "8 Март"

Днес се очакват първи  резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“.   Близо 20 деца от общо 130  там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение.  В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб.  Децата са на..

обновено на 24.02.25 в 09:25

С мирно шествие в Пловдив отбелязват 3 години от войната на Русия в Украйна

Украинската общност в Пловдив ще отбележи днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“.  "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното..

публикувано на 24.02.25 в 06:23

Георги Търлев e новият кмет на село Драгор

Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор.  На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата.  Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".

публикувано на 23.02.25 в 21:04

Има съмнения за хранително отравяне в детска градина в Пловдив

Има съмнение за хранително отравяне в детска градина в Пловдив.  Сигналът проверяват здравните власти и Агенцията по безопасност на храните. Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечерта, след като още през деня,  докато са били в детското заведение, са проявили симптоми на неразположение. Има настанени и в болница, предаде Нова тв...

публикувано на 23.02.25 в 15:55

Жълт код за студ в Североизточна България

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

обновено на 23.02.25 в 14:50