Той подчерта, че за да се постигне това, ще се задействат лостовете на лихвената политика.
„Тъй като ЕЦБ от 1 юли започна постепенно увеличение на основните лихвени проценти в еврозоната по евро, това ще се почувства и в България, съответно и с увеличение на нашите лихви по левовете – както на депозитите, така и на кредитите. Това се очаква да успокои темпа на нарастване на инфлацията. В същото, време вероятно ще подейства и възпиращо, спрямо икономическия ни растеж“, каза още Гълъбинов.
Икономистът обясни увеличената инфлация в България с натрупване на много фактури у нас. Половината от нея е пренесена през активния стокообмен с държавите от ЕС, но другата половина от нея се дължи на местни фактори.
„Това са проблеми в сектор енергетика, очевидно, а също и в производство, дистрибуция и търговия на горива. Проблеми, които възникват и с хранителния ни сектор, тъй като осезаемо се вдигнаха цените на хранителните стоки. Малката кошница с най-необходимите стоки за потребление, основно хранителни, се вдигна доста по-ускорено от официалната статистика и с много повече. Там инфлацията е между 40 и 60% на някои стоки“, каза още Румен Гълъбинов и допълни, че политическата ситуация у нас също оказва влияние върху инфлацията.
Неизвестността относно доставките на газ, отслабването на вътрешното и външното търсене, високата инфлация, както и продължаващата политическа несигурност, може да доведат до скромен растеж на БВП за тази година.
Цялото интервю с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..