Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пулмолозите настояват за две клинични пътеки за постковид

Лекарите започнаха разговори с НЗОК и МЗ за разрешаване на проблема

В програма "Точно днес" говорим за последиците от пандемията от коронавирус у нас - и защо пулмолози искат допълнителни клинични пътеки в помощ на пациентите с постковид синдром. 

Председателят на Дружеството по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив доц. д-р Владимир Ходжев с експертно мнение.

Доц. Ходжев каза: "В средата на октомври наблюдаваме добър сигнал за успокояване на обстановката с коронавируса, но не можем да сме спокойни, защото зимата предстои. Тогава хората са на закрито и очаквам повишение на случаите, но няма да се повтори това, което наблюдавахме през последните три години. Започват да се появяват болни пациенти с пневмонии, причинени от други вируси и бактерии.

Ако спрем всякакви предпазни мерки, няма да има гаранция, че пандемията няма да тръгне отново. Очакваме ръст през зимния сезон на пневмонии, причинени и от други вируси, не само както беше от коронавируса. 

При част от пациентите се наблюдава постковид синдром, за който са характерни, три месеца след преболедуване - задух, умора, кашлица и нарушение в паметта, съня и др. Тези пациенти изискват специална грижа, за проследяване на белия дроб и дишането. В рамките на клинична пътека ще се окаже най-добрата помощ за тях. Нямаме точна статистика у нас, но по данни - 10% от преболедувалите Ковид-19 изявяват постковид синдром. Ако няма финансиране от НЗОК на подобни пътеки, ще се забави сериозно лечението на пациентите. Основно при тези пациенти се прави компютърна томография от пулмолог, важна за проследяване на заболяването."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години.  Вулджев..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29